کاربرد دستگاه تصفیه آب چیست؟

 

بسياري از بيماري‌هاي شايع آب آلوده مي‌تواند حتي منجر به فوت برخي از افراد شود. اما در هر صورت يکي از اولين نياز‌هاي انسان آب است. در واقع انسان به راحتي مي‌تواند بدون خوردن غذا تا چندين روز زنده بماند ولي بدون هوا و آب، مدت زمان زيادي دوام نخواهد آورد. از اين رو بايد فکري به حال اين آب آلوده مي‌شد.

 

روان آب‌هاي خيابان‌ها، نفت، لاستيک، فلزات سنگين و ساير گازها و آلاينده‌هاي خودرو، فاضلاب‌هاي شهري، دي اکسيد کربن و... همه منجر به توليد آلاينده‌هاي آب شهري همچون باکتري‌هاي کليفرم، نيترات، فسفر، مواد شيميايي و ساير باکتري‌ها و ميکروب‌ها در آب مي‌شوند.

 

آب‌هاي زير زميني و سطحي همچنين داراي منابع مختلفي از آلاينده‌هاي سمي و انواع سختي‌هاي آب هستند. اين آب‌هاي زير زميني گاهاً در مجاورت منابع زير زميني مانند نفت و گاز و مواد شيميايي قرار مي‌گيرند و با ترکيب با اين مواد سمي مي‌شوند. مشکل اصلي اين آلاينده‌هاي آب شهري اين است که به راحتي در آب حل مي‌شوند و توسط دستگاه‌هاي حتي قوي تصفيه آب شهري و حتي با کلر زياد هم گاهاً تصفيه نمي‌شوند.

 

به منظور آشنايي بيشتر با مخاطرات و بيماري‌هاي شايع آب آلوده بد نيست نگاهي به خطرناک‌ترين و مرسوم‌ترين آلاينده‌هاي آب شهري بيندازيم.

 

کلر

نيترات

زنگ آهن

آرسنيک

سرب

 

موارد فوق تنها قسمتي از آلاينده‌هاي آب شهري بودند که با ورود به آب مي‌توانند باعث بيماري و عفونت در بدن و مشکلات فراوان ديگر شوند. وجود اين آلودگي‌ها و عدم توان لازم تصفيه‌خانه‌هاي شهري باعث رونمايي و ساخت انواع دستگاه تصفيه آب خانگي شد.

دستگاه تصفيه آب خانگي با متدها و روش‌هاي مختلف و استفاده از فيلترهاي خاص و منحصر به فرد هر کارخانه آب را تصفيه مي‌کنند.

مزاياي آب تصفيه شده براي بدن بسيار زياد است و نه تنها باعث مي‌شود آلاينده‌هاي آب شهري فوق‌الذکر از بين بروند و بيماري‌هاي شايع آب آلوده براي انسان بوجود نيايند بلکه مزاياي ديگري را هم براي انسان به همراه دارند؛ بخصوص اگر آب تصفيه شده پس از مراحل تصفيه بواسطه‌ي يک فيلتر يونيزه قليايي از خواص قليايي هم برخوردار شود.

 

از جمله مزاياي آب تصفيه شده مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:

 

پوست سالم و با نشاط

تنطيم متابوليسم بدن

تصفيه‌ي کبد از آلودگي‌ها

رفع مشکلات کليوي

خوش طعم‌تر و سبک‌تر شدن آب

جذب بهتر آب در بدن

صرفه جويي در مصرف آب

و...

 

 انواع مختلف دستگاه تصفيه آب

 

انواع دستگاه تصفيه آب خانگي

 

 

دستگاه تصفيه آب خانگي در مدل‌ها و طرح‌هاي متنوعي ساخته مي‌شود و به بازار وارد شده‌اند. هر يک از اين دستگاه‌ها قابليت‌ها و توانايي‌هاي منحصر به فردي دارند و هر يک نسبت به ديگري داراي مزايا و معايبي هستند. اما هنگام خريد دستگاه تصفيه آب کاربرد آن اهميت زيادي دارد.

 

 

 

انواع مختلف دستگاه تصفيه آب خانگي را که مي‌توان در مدل‌هاي زير و سايت ديجي پاکاب تهيه کرد :

 

دستگاه‌هاي تصفيه آب مدل پارچي

دستگاه‌هاي تصفيه آب مدل مسافرتي و قابل حمل

دستگاه تصفيه آب تک مرحله‌اي و سر شيري

دستگاه تصفيه آب روميزي يا تصفيه آب کيسي

دستگاه تصفيه آب زير سينکي

دستگاه تصفيه آب کل خانه و يا شبکه‌ي اصلي

 

 

 

از انواع دستگاه تصفيه آب خانگي نام برده شده در بالا مي‌توان بهترين نوع دستگاه تصفيه آب را نوع زير سينکي عنوان کرد. اين دستگاه‌ها تنوع زيادي دارند و قابليت و کارايي آن‌ها شناخته‌تر شده و آب تصفيه با اين دستگاه‌ها خلوص و کيفيت بالاتري دارد. هرچند دستگاه تصفيه آب کل خانه هم کارايي منحصر به فرد و خوبي دارد، ولي از نظر هزينه‌اي و مصرف آب باز هم نسبت به دستگاه تصفيه آب زير سينکي داراي نقاط ضعفي مي‌باشد.

 

دستگاه تصفيه آب زير سينکي بسته به کارخانه‌ي توليدکننده در چند مرحله آب را تصفيه مي‌کند که بهترين مدل‌هاي آن‌ها بين 5 تا 8 مرحله آب را تصفيه مي‌کنند و نهايتاً آب را قليايي، يونيزه و براي نوشيدن آماده مي‌کنند.

 

برخي از دستگاه‌هاي تصفيه آب زير سينکي با قابليت فرابنفش خود انواع ويروس‌ها و ميکروب‌هاي آب را کاملاً تصفيه مي‌کنند مانند دستگاه تصفيه آب آکوا فرابنفش مجهز به فيلتر قليايي و برخي ديگر با استفاده از فيلترهاي ممبران و يا ساير فيلترها کار تصفيه آب را با تکنولوژي منحصر به فرد خود انجام مي‌دهند که طبق آزمايشات بالغ بر 98 درصد از آلاينده‌هاي آب را حذف مي‌کنند. از جمله اين دستگاه‌ها مي‌توان به دستگاه تصفيه آب قليايي آکوا، دستگاه تصفيه آب آکوا پرو، دستگاه تصفيه آب آکوا اسپرينگ و يا دستگاه تصفيه آب خانگي سافت واتر اشاره کرد.

 

اما برخي ديگر از انواع دستگاه تصفيه آب خانگي از روش فوق‌العاده پيشرفته‌ي اسمز معکوس يا RO براي حذف آلاينده‌هاي آب شهري استفاده مي‌کنند که باعث مي‌شود بالغ بر 99.99 درصد از آلودگي آب از بين برود. از جمله‌ي اين دستگاه‌ها مي‌توان به دستگاه تصفيه آب خانگي آکوا با سيستم اسمز معکوس و يا دستگاه تصفيه آب اسمز معکوس آکوا پرو اشاره نمود. جالب اينکه برخي از اين دستگاه‌ها با استفاده از يک فيلتر قليايي PH آب را تنظيم و آب يونيزه قليايي که بهترين نوع آب براي بدن انسان مي‌باشد و سرشار از آنتي اکسيدان مي‌‌باشد را توليد مي‌کنند که شايد بهترين نمونه از اين دستگاه را بتوان دستگاه تصفيه آب قليايي آکوا و يا دستگاه تصفيه آب خانگي آکوا پرو قليايي مجهز به فيلتر اسمز معکوس را نام برد.

 

در نهايت به نظر مي‌رسد براي رهايي از آلاينده‌هاي آب شهري و خلاص شدن از شر بيماري‌هاي شايع آب آلوده و بهره‌مند شدن از مزاياي آب تصفيه شده، بهترين انتخاب، خريد دستگاه تصفيه آب خانگي از بين انواع دستگاه تصفيه آب خانگي متناسب با بودجه و قابليت‌هاي اين دستگاه‌ها باشد.