چیدمان گرم در فصل پاییز

تغيير چيدمان خانه زماني که قطار زندگي دوباره در ايستگاه رنگ به رنگ شدن فصل‌ها توقف مي‌کند و چهره طبيعت رنگي متفاوت به خود مي‌گيرد، ضروري است تا با اين تغيير، فضاي گرم و صميمي خانه چند برابر شود.

از آنجايي که اکثر افراد در فصل سرما ترجيح مي‌دهند روزهاي تعطيل و اوقات فراغت‌شان را در خانه سپري کنند و گشت و گذار در طبيعت و فضاي خارج از منزل کاهش پيدا مي‌کند، به وجود آوردن تغييراتي هرچند کوچک در خانه، لحظات زيباتري را براي مهمانان و افراد خانه فراهم خواهد کرد.

با طراحي داخلي و ايجاد تغييرات کوچک در خانه مي‌توان‌ هيجان بزرگي را خلق كرد و بدون صرف هزينه‌هاي کمرشکن، روزمرگي‌هاي زندگي آپارتمان‌نشيني را دور زد و در فضاهايي هرچند نقلي و کوچک، از بيشترين ميزان هنر آرايي و خلاقيت استفاده کرد.

دور زدن غم‌ها با فن‌هاي ساده
حتما تا به حال براي شما هم پيش آمده که در خانه احساس غم و دلتنگي کنيد. اين حالت مي‌تواند ناشي از افسردگي‌ فصلي ناشي از تغيير در وضعيت تابش نور خورشيد يا کوتاه شدن طول روز باشد. اين حالت‌ها با استفاده از رنگ و نور درماني در چيدمان خانه قابل کنترل اند. بين ديوارها و مبلمان کمي فاصله بگذاريد. اين فاصله باعث مي‌شود کمتر احساس دلزدگي کنيد. اگر قاب عکسي داريد که ساختار درخت دارد، با برگ‌هاي رنگي خشک يا تازه قاب عکس‌هاي خالي را تزئين و آنها را روي ديوار يا طاقچه خانه نصب کنيد.

وسايل اضافي و دکوري بيش از حد و بدون استفاده را در اتاق قرار ندهيد. در صورت نبود دسترسي به برگ‌هاي طبيعي از انواع مصنوعي آن استفاده کرده يا از مقواهاي رنگي يا پارچه براي ساخت برگ کمک بگيريد. جا تخم مرغي‌ها گزينه مناسبي براي قرار دادن ميوه‌هاي کوچک خشک شده و تزئين قفسه‌هاي دکوري به شمار مي‌روند. سبدهاي حصيري را با کلاف‌ها يا نمدهاي رنگي پر کنيد و داخل اتاق‌‌نشيمن بگذاريد.

از تکه پارچه‌ها براي تزئين درها يا درست کردن روميزي، جاجورابي و دستمال سفره‌هاي نو استفاده کنيد. با طراحي دانه‌هاي برف روي پارچه‌هاي سفيد رنگ و تکه‌دوزي يا چسباندن آنها روي پارچه‌هايي که رنگي متضاد دارند، به استقبال دکوراسيون منزل زمستاني برويد.

در روشي ديگر مي‌توانيد از نخ کاموا با رنگ سفيد براي درست کردن دانه‌هاي برف استفاده کنيد. علاوه براين با سوزن‌هاي بافتني يا قلاب، برف‌هاي کاموايي را روي پارچه يا مقوا متصل کرده و از آنها براي درست کردن کارت تبريک يا دستمال سفره ويژه مهماني‌هاي فصل استفاده کنيد.

بزرگنمايي‌هاي شادي بخش
استفاده از کاغذ براي درست کردن پرده‌هاي بلند، ويژه پنجره‌هاي کوچک تزئيني يا ورودي خانه و اتاق‌ها، اولين راهکار براي شاد کردن فضاي خانه و بزرگ‌تر جلوه دادن آن است.

مي‌توانيد با کاغذ، پرده يا آويز درست کنيد. براي ساختن ريسه‌هاي تزئيني و استفاده از آن به جاي پرده يا آويز، کافي است منگنه يا چسب، کاغذ و قيچي در اختيار داشته باشيد. از اين پرده‌هاي تزئيني مي‌توانيد براي چيدمان اتاق نوزاد استفاده کنيد. براي تهيه اين کاردستي ابتدا با قيچي نوارهاي هم اندازه کاغذي درست کرده و آنها را به شکل دايره ببريد و به يکديگر منگنه کنيد تا ريسه بلند درست شود.

تصاوير هندسي ديگر مانند مربع يا دايره را هم مي‌توانيد روي کاغذ رسم کرده و پس از بريدن الگو با قيچي، اشکال را با کمک چسب و کاموا به يکديگر متصل کنيد تا ريسه تشکيل شود. در يک روش ديگر مي‌توانيد نوارهاي باريک را به شکل قلب در آورده و با منگنه به يکديگر متصل کنيد.

چيدمان گرم براي روزهاي سرد
اگر در خانه توپ‌هاي کاموايي داريد که مدت‌هاست بدون استفاده در گوشه اتاق جا خوش کرده‌اند، آنها را از کمد بيرون بياوريد و در کاسه‌هاي تزئيني قرار دهيد و ميز اتاق نشيمن را با آن زيباتر کنيد. باور کنيد با همين تغيير ساده اتاق‌ها از سردي و يکنواختي خارج مي‌شود. روميزي يا کفپوش‌هايي با رنگ‌هاي گرم مانند قرمز و نارنجي را براي چيدمان زمستان انتخاب کنيد. تغيير کوچک ديگر اين است که مبل و صندلي‌ها را به هم نزديک کنيد تا فضا گرم‌تر به نظر برسد.

اصول زيباسازي اتاق‌ها
در صورتي که قصد داريد از نور طبيعي براي روشن کردن اتاق خواب‌ها استفاده کنيد، پيشنهاد مي‌شود آينه‌اي روي ديوار روبه‌رويي پنجره‌ها نصب کنيد. در اين صورت به بزرگ جلوه دادن اتاق‌ها و زيبا و شاد کردن فضاي خانه در فصل سرما کمک خواهيد کرد. اگر نورگيري طبيعي اتاق خواب به صورت شرقي است، تلفيق نورهاي مصنوعي با نور خورشيد باعث ايجاد سايه روشن و زيباتر شدن اتاق مي‌شود.

در اتاق‌هايي که نورگير غربي دارند، در گرم‌ترين ساعت‌هاي روز نور خورشيد جلوه خاصي دارد و در بقيه ساعت‌ها باعث ايجاد سايه روشن در فضاي اتاق خواهد شد. در اتاق‌هاي شمالي نيز اگرچه تابش نور مستقيم خورشيد را تجربه نخواهيد کرد، اما واقعي‌ترين و بهترين باز تاب نور را از رنگ‌هاي به کار رفته در اسباب و وسايل دريافت خواهيد کرد.

دکوراسيون تابستاني در پاييز
اگر علاقه‌مند به چيدمان مرسوم در مناطق گرم و استوايي در آب و هواي خنک پاييزي هستيد، مي‌توانيد از لوسترهاي حصيري، توپي شکل يا حباب‌دار استفاده کنيد. براي چيدمان اتاق‌ها با وسايل ساده حصيري نياز به صرف هزينه زيادي نيست و لوسترهاي توپي شکل از جنس حصير فضايي گرم و صميمي را ايجاد خواهند کرد.

اصول چيدمان در فصل پاييز, تزيين خانه در فصل پاييز

فراموش نکنيد نصب دو يا سه لوستر در اتاق به زيبايي کار خواهد افزود

از درخت‌هاي نخل تزئيني يا بامبو نيز براي چيدمان بهتر اتاقي همگام با دکوراسيون استوايي کمک بگيريد. فراموش نکنيد نصب دو يا سه لوستر در اتاق به زيبايي کار خواهد افزود. ميزهاي شيشه‌اي اين امکان را فراهم مي‌کند که موانع دکوراتيو کمتر باعث افسردگي و دلزدگي بيننده شوند. آينه‌ها نيز در بزرگنمايي فضا نقش مهمي را ايفا و حال و هواي خانه را گرم‌تر مي کنند.

نورپردازي اتاق بچه‌ها
اگر مي‌خواهيد با کمترين هزينه‌ اتاق بچه‌ها را شاد کنيد، دکوراسيون آنها را به رنگ صورتي تبديل کنيد. ساده‌ترين راه استفاده از لامپ‌هاي ال‌ اي‌‌دي يا هالوژني به اين رنگ و نصب يک يا دو آينه در اتاق است. با اين کار ديگر لازم نيست‌ هزينه گزافي را براي تعويض کفپوش و کاغذ ديواري و وسايل صورتي رنگ صرف کنيد.

اين رنگ در کنار رنگ‌هايي مانند خاکستري، سبز، شکلاتي و کرم به تعادل مي‌رسد و فضا را در فصل سرما زيباتر مي‌کند. استفاده از هالوژن‌هايي به رنگ زرد نيز ايده خوبي است. اين رنگ که از رنگ‌هاي پر طرفدار کودکان است، خلاقيت را نيز افزايش مي‌دهد و فضا را شادتر مي‌کند. اگر از لامپ‌هاي زرد رنگ براي چيدمان اتاق فرزندتان کمک گرفتيد، از رنگ‌هاي مکمل‌ مانند قرمز و آبي نيز در چيدمان اتاق استفاده کنيد تا فضا زيباتر به نظر برسد.
منبع: بيتوته