چیدمان میز ناهار

آيا روش چيدن ميز يک روش استاندارد و هميشگي دارد يا يک مسئله سليقه اي است؟ آيا مربوط به فرهنگ فرد ميزبان مي‌شود يا يک نکته بين‌المللي است؟
ناهار يکي از مهم ترين وعده هاي غذايي است. هر قدر ميز ناهارخوري خود را بهتر چيدمان کرده باشيد، راحت تر از عهده سرويس دادن به ميهمانان خود بر مي آييد.

شکل و ظاهر ميز
براي تزئين ميز ناهارخوري قبل از هر چيز به يک روميزي نخي، زير بشقابي يا رانر(نوار پارچه اي با عرض حدود 60 سانتيمتر که وسط ميزناهارخوري قرار گرفته و از دو طرف آويزان مي شود) نياز داريد. چيدمان مناسب کارد، قاشق و چنگال و نيز استفاده از گل‌ها و ساير عناصر تزئيني، از جمله عوامل مهمي است که باعث مي‌شود ميهمان احساس راحتي داشته و نسبت به صرف غذا ترغيب شود. درواقع شکل و ظاهر ميز ناهارخوري، نمايانگر خلاقيت شما براي پذيرايي از ميهمان به شيوه‌اي مطلوب است .اصلي‌ترين اقلامي که در ميز غذا مورد استفاده قرار مي‌گيرند بشقاب، ليوان، قاشق و چنگال و نمک پاش و فلفل پاش به تعداد کافي است که چيدمان هر يک تابع قوانين خاص است.

چيدمان ميز
نخستين اصلي که در چيدمان ميز ناهارخوري بايد رعايت نماييد اين است که وسايل ميز را از کل به جزء بچينيد. به اين ترتيب که بايد از لبه‌هاي ميز شروع به چيدن وسايل کرد و کم کم به سمت مرکز ميز رسيد. توجه به اين نکته مهم است که هيچ يک از تزئينات روي ميز نبايد به اندازه اي بلند باشد که مانع ديد افراد دور ميز گردد.

چيدمان بشقاب‌ها
بشقاب‌ غذا خوري (اصلي) را دقيقاً روبه‌روي هر صندلي قرار داده و حتماً به اندازه ?.? سانتي‌متر از لبه ميز فاصله دهيد. اگر قرار است از ‌مهمانان‌تان با سوپ پذيرايي کنيد،بشقاب‌هاي گود را داخل بشقاب‌هاي تخت و دقيقا در وسط آن بگذاريد. همچنين وسط ميز را براي قرار دادن ظرف غذاهاي اصلي خالي بگذاريد.

چيدمان بشقاب سالاد
بعد از بشقاب غذا خوري، نوبت بشقاب سالاد است که ميتواند دروسط اين بشقاب يا سمت چپ آن قرار گيرد.

چيدمان بشقاب سوپ‌خوري
بشقاب سوپ‌خوري، وسط بشقاب اصلي و روي بشقاب سالاد قرار مي‌گيرد.

چيدمان ليوان‌ و تنگ آب
محل قرارگيري ليوان‌ها در سمت راست و بالاي بشقاب‌ها است. بهتر است براي هر ميهمان دو ليوان در نظر گرفته شود، اگر مي‌خواهيد از دو سايز ليوان روي ميز ناهارخوري تان استفاده کنيد آنها را به ترتيب بلندي از چپ به راست، بالاي کارد در سمت راست بگذاريد. تنگ آب يا نوشيدني را مي توانيد در سمت راست ميز در حد فاصل بشقابهاي اصلي روبروي هم قرار داد.


چيدمان کارد، قاشق و چنگال
کارد را بايد طوري روي ميز قرار داد که لبه تيز آن رو به بشقاب باشد در صورتي که چند نوع کارد و چنگال و قاشق مورد احتياج باشد، بايد آنها را به ترتيب استفاده چيد. قاشق درسمت راست بشقاب، در کنار کارد و چنگال در سمت چپ بشقاب قرار مي گيرد.

چيدمان کاسه ماست و ترشي
محل قرارگيري کاسه ماست و ترشي در سمت راست و بالاي بشقاب اصلي است. (يعني بين ليوان و بشقاب)

چيدمان دستمال سفره
دستمال سفره را مي‌توان داخل بشقاب‌ها و يا حتي سمت چپ بشقاب و زير چنگال قرار داد، که البته از نظر زيبايي‌شناسي بهتر است که داخل بشقاب‌ها قرار بگيرد.

استفاده از عناصر تزييني
براي اينکه ميز ناهارخوري، عالي جلوه کند، بايد از عناصري مانند دستمال سفره و گلدان ‌نيز ميتوان در وسط ميز قرار بگيرد، که البته ارتفاع آن‌ نبايد آنقدر بلند باشد که مانع ديد افرادي که روبه روي هم نشسته‌اند گردد. همچنين مي‌توان از سبد گل يا ميوه نيز براي تزيين ميز استفاده کرد.

چيدمان ديس غذاي اصلي، ظرف سوپ و سالاد
ديس و ظرف سوپ و سالاد بايد در وسط ميز قرار گيرد، طوري که براي همه ميهمان‌ها قابل دسترسي باشد و بتوانند به‌راحتي از غذاي اصلي، سوپ و سالاد سرو کنند. ظروف چيني

به نقل از ماهنامه تخصصي آشپزي و شيريني پزي ساناز سانيا شماره 89 شهريور ماه 1394