وسایل و ظروف برنجی و تفلون

خواص ضد ميکروبي طبيعي مس و آلياژهاي آن مانند برنج، به طور چشمگيري حضور باکتري هاي رشته اي را کاهش ميدهد. اين فلز با جلوگيري از توليد مثل و تخريب DNA باکتري ها، آنها را از بين مي برد.
نصب و به کارگيري سطوح مسي يا برنجي با آلياژ مس بالا، ميکروب mrsa و ديگر عفونت هاي بيمارستاني را نيز از بين مي برد. اکنون پي ميبريم که چرا در دهه 50، ظروف مسي و برنجي بطور مرموزانه اي از سطح شهر هاي ايران جمع آوري شد!!!!! ظروف چيني

ظروف تفلون
ظروف تفلون که بيشترين طرفدار را در بين ظروف آشپزخانه دارد، يکي از مضرترين لوازم آشپزخانه است.
پوشش تفلوني اين ظروف از دو لايه آستري و رويه تشکيل شده است که رويه آن نچسب بوده و به دليل دارا بودن مواد پليمري که نوعي پلاستيک هستند در مقابل حرارت هاي بسيار بالا بطور نامحسوس سوخته و گازهاي سمي ايجاد مي کند.حتي اگر تفلون خدشه دار نشده باشد، اين ظروف وقتي که بسيار داغ مي شوند غذا را سمي مي کنند ولي به دليل درصد پايين اين سموم در کوتاه مدت عارضه اي بروز نکرده ولي اثرات سوء آن در درازمدت با علائمي نظير: سرطان، کوتاه قدي، ضايعات پوستي، کلسترول خون و ... ظاهر مي شود همچنين در سنتز هموگلوبين دخالت مي کند و کم خوني را به همراه دارد. با گذشت بيشتر زمان به دليل پيوند ضعيفي که در بين مولکول هاي تشکيل دهنده رويه تفلون وجود دارد در هر بار پخت و پز يک لايه بسيار نازک در حد ميکرون از تفلون به غذا مي چسبد.
به همين دليل تفلون ظروف، خصوصا رويه آن طي چند ماه بتدريج از بين رفته و آستري باقي مي ماند. با ايجاد اين حالت به اصطلاح نچسبي تفلون نيز به پايان خود مي رسد و پس از مدتي بتدريج آستري نيز به صورت نامحسوس وارد غذاها شده و سفيدي آلومينيوم هويدا مي شود. آلومينيوم نيز به دليل آن که فلزي نرم بوده علاوه بر ورود مواد شيميايي به غذاها به صورت فيزيکي نيز با کشيدن قاشق و غيره به گونه اي مخرب وارد مواد غذايي گشته و به همراه آن خورده مي شود. ورود اين فلز به غذا علاوه بر از بين بردن طعم اصلي غذا، سبب بروز بيماري هاي عصبي مانند آلزايمر (فراموشي)، نرمي استخوان، انسداد روده، کم خوني و بروز بيماري هاي مزمن ديگر مي شود.

با وجود اينکه هنوز مطالعات دقيقي در مورد اثرات زيان بار اين ماده روي انسان انجام نشده، اما بر اساس آزمايشهاي صورت گرفته ماده به کار برده شده در ظروف تفلون، در موش توليد 4 نوع سرطان مي کند: سرطان کبد، پانکراس، سينه و بيضه. بخار حاصل از داغ شدن لايه بيروني تفلون نيز، براي پرندگان اهلي کشنده است موارد زيادي از مسموميت در پرندگان با بخارات حاصل از گرم شدن تفلون نيز گزارش شده که به صورت عدم تعادل، دشواري در تنفس، ضعف و تشنج خودشان را نشان مي دهند، يا حتي گاهي باعث مرگ و مير حيوان به صورت آني يا تاخيري شده است. علاوه بر آن، اين بخارات مي تواند باعث بيماري موسوم به "تب بخار پليمر" در انسان شود که حالتي شبيه سرماخوردگي ايجاد مي کند. البته اين بيماري در انسان برگشت پذير و قابل درمان است. دکتر تيم کراپ سم شناس مشهور و عضو شوراي بازرسي محيط زيست مي گويد:

" pfo " ماده اي است که به مقدار زيادي در تفلون يافت مي شود و موجب بروز بيماري هاي داخلي و گوارشي و نقص عضو جنين مي شود و مقدار بالاي آن که مي تواند با مصرف ظروف تفلون وارد بدن شود موجب ايجاد سرطان خواهد شد. همچنين استفاده از ظروف تفلون بازسازي شده موجب ايجاد مسمويت غذايي در مصرف کنندگان مي شود.

چندي پيش هم محققان دانشگاه تورنتو بر پايه نتايج يک تحقيق اعلام کردند که تفلون در اثر حرارت تجزيه مي شود و گازي که در اثر تجزيه از آن متصاعد مي شود براي محيط زيست زيان آور است. 

خدمات شیشه و آینه