وجود دريچه هاي بازرسي در ديگ بخار

در بدنه بويلر (دیگ بخار) معمولاً سه نوع دريچه بازرسي قرار داده مي شوند كه بزرگترين آنها دريچه آدم رو(Man hole) مي باشد كه به ابعاد حداقل 30*40 سانتي متر ميباشد و در بالا و مركز بدنه ديگ قرار دارد.
از الزامات ديگر به جهت بازديد و بازرسي داخل ديگ بخار، در بدنه كناري ديگ هاي بخار نيز بسته به نظر طراح دريچه هاي سر رو (Head hole) و دست رو (Hand hole) به تعداد كافي قرار داده مي شوند كه اين دريچه ها هر کدام دارای یک درب متحرک بوده و توسط واشر گرانیتی آب بندی می گردند.
و همچنين جعبه دود در جلو و عقب دیگ بخار نيز به جهت ايجاد فضاي ايزوله شده و انتقال حرارت بين پاسي و همچنين براي دسترسي سرويس كاران ديگ بخار برای تعمیر، تعویض یا تمیز کاری لوله ها پیش بینی شده اند.

*مکان و شرایط نصب:
*ابعاد محل نصب دیگ بایستي با در نظرگرفتن ابعاد دیگ بخار در حالت درهای باز و نیز تجهیزات مرتبط با آن، همانند دستگاه های سختی گیر، هوازدا، منبع تغذیه آب، کلکتور، شیرها و موارد مشابه ، طراحی و لحاظ گردند.
دیگ بخار باید در محلی نصب شود که دارای هوای لازم جهت سیستم و نیز فضای کافی برای تمیز کردن لوله ها و همچنين مکان مناسب جهت نگهداری وسایل کنترل تجهیزات جانبی باشد.

و همچنين توصيه مي گردد كه در محل نصب ديگ، سکویی ( فونداسيون ) مناسب با وزن، اندازه ها و متعلقات دیگ بخار، ایجاد گردد.
این سکو باید حداقل 30 سانتیمتر از طول و عرض ( از هر طرف 15 سانتیمتر ) بیشتر و با اندازه 15 سانتیمتر هم از کف محل نصب بلندتر باشد.
در اطراف اين فونداسيون باید مجرایی برای هدایت آب کف به چاه و یا سیستم فاضلاب در نظر گرفته شود و حوضچه ای نیز جهت زير آب زدن ديگ بخار بايستي در نزدیکی شیر تخلیه دیگ ایجاد شود که همواره پر از آب بوده و قسمت بالای آن نيز به چاه یا مجرای خروجی آب راه داشته باشد و لوله تخلیه جهت خفه شدن بخار، به داخل آن هدایت و با درب متحرک پوشانده شود (چاه بلودان).
و از موارد مهم ديگر چنانچه مسیر کابل کشی از درون کانال انجام شده، برای جلوگیری از بروز هر گونه اشکال الکتریکی، لازم است نکات ایمنی با دقت کامل رعایت گردد.
پوشش روی کانال باید سبک و در مقابل وزن های سنگین دارای مقاومت کافی باشد. توصیه می شود دیگ به نحوی روی فونداسيون استقرار یابد که قسمت جلویی آن مقابل درب ورودی قرار گیرد. وجود وسایل اطفاء حریق درمحل الزامی بوده و ضریب ایمن سازی دستگاه را در مقابل آتش سوزی های احتمالی بالا می برد. 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ