موارد مصرف گياهان در زيبايي

زیبایی پوست- آب سيب براي مبارزه با چين و چروک بسيار مناسب است . مي توانيد صبح و شب روي گردن و پوست صورت به آرامي ماساژ دهيد . اما بايد دقت کرد که به دليل خطر اکسيداسيون درست پيش از استفاده ، آب ميوه را آماده کنيد .

گل آقطي:
يک مشت گل را به مدت ده دقيقه در يک ليتر آب جوش دم کنيد و پس از سرد شدن روي پوست حساس بماليد . دم کرده غليظ تر نيز اگر به همين صورت مصرف شود ، براي پلک هاي سنگين و چشم هاي خسته درمان بي نظيري است .

روغن آووکادو:
سرشار از ويتامين ها و مواد چربي است ، در بسياري از کرم هاي زيبايي مخصوصاً کرم خاص پوست هاي خشک استفاده مي شود. آن را به تنهايي يا همراه با روغن هاي ديگر از جمله روغن کنجد مي توان به کار بست.
پس از پاک کردن آرايش صورت ، مي توانيد پوست صورت خود را با گوشت له شده آووکادو ي کاملاً رسيده بپوشانيد . 15 تا 20 دقيقه در آرامش کامل استراحت کنيد و بگذاريد روي صورتتان بماند .

آويشن:
دم کرده تند و خوشبوي آويشن با ريختن يک مشت آويشن تازه و اکليل کوهي در يک ليتر آب براي پوست صورت بسيار مفيد و شاداب کننده است .

اسطوخودوس:
اگر چند قطره اسانس اسطوخودوس را به دست و پا بمالند براي جلوگيري از عرق کردن بسيار مناسب است . همچنين همين اسانس مي تواند از پوسته شدن پوست هاي سوخته در اثر آفتاب جلوگيري کند .

بادرنجبويه:
پوست هاي خشک و پوست هايي که آب طبيعي خود را از دست داده اند به کمک لوسيوني که با دم کردن 12 گرم برگ و جوانه ي بادرنجبويه در يک ليتر آب جوش به مدت ده دقيقه فراهم آمده باشد ، درمان مي شود . اين دم کرده را صاف و سرد کنيد . اين لوسيون که به صورت کمپرس روي صورت به کار مي رود ، با ظهور چين و چروک و با خشکي پوست مبارزه مي کند

برنجاسف:
برخي از ترکيبات برنجاسف همراه با پنيرک سفيد در ساختمان کرم هاي مايع نافذ و نرم کننده براي پوست دست استفاده مي شود .

براي نرمي و مقاومت پوست دست:
300 گرم برگ و گل برنجاسف را به مدت 20 دقيقه در يک ليتر آب بجوشانيد.
15 گرم گل برنجاسف را در همان مقدار آب به مدت پانزده دقيقه بجوشانيد و به همان ميزان گل و برگ پنيرک سفيد يا ختمي اضافه کنيد.
در هر دو حالت مي توانيد از اين جوشانده ها يا با فرو بردن دست در آن يا از طريق ماساژ طولاني و تدريجي استفاده کنيد .

بنتابلون:
خاصيت قبض بنتابلون در زيبايي نيز استفاده مي شود . پوست هاي چرب به کمک لوسيون بنتابلون بهبود مي يابند. حدود 10 گرم ريشه را در نيم ليتر آب بجوشانيد و به صورت لوسيون ، صبح و شب روي پوست گردن بماليد.

بنفشه:
پوست هايي حساس بيش از هرچيز از لوسيون دم کرده بنفشه بهره مي برند . 30 گرم گياه را به مدت تقريبي يک ربع ساعت در يک ليتر آب جوش بريزيد، صاف کنيد و بگذاريد کمي بماند و سپس به صورت کمپرس ولرم روي پوست صورت قرار دهيد.
با دم کردن مشتي برگ خشک گل بنفشه در يک ليتر شير جوش به مدت دو تا سه دقيقه مي توان شير نرم کننده اي براي صورت به دست آورد . اين شير همچنين مي تواند براي سفيدي و نرمي دست به کار رود.
دم کرده 20 گرم برگ تازه ي بنفشه ي معطر در 250 گرم شير جوشان ، اثر نرم کننده ي پوست دست و صورت دارد ( برگ ها را در شير جوشان وارد کرده از گرما دور مي نمايند ) اين محلول علاوه بر ايجاد طراوت و شادابي موجب سفيد شدن پوست نيز مي شود.

بومادران:
بومادران با روغن کنجد براي ساختن کرم هاي آفتابي محافظ پوست کاربرد فراوان دارد.

سيب:
آب سيب بخصوص براي مبارزه با چين و چروک بسيار مناسب است . مي توانيد صبح و شب روي گردن و پوست صورت به آرامي ماساژ دهيد . اما البته بايد دقت کرد که به دليل خطر اکسيداسيون درست پيش از استفاده ، آب ميوه را آماده کنيد . براي تکميل اين روش ، مي توانيد هر هفته از ماسک سيب پخته در شير استفاده کنيد. پس از پختن سيب را له کرده ، به صورت ولرم روي پوست بگذاريد .
براي رفع التهاب پلک و استراحت چشمان خسته مي توانيد چند قاچ به تازه را مستقيماً روي موضع قرار دهيد . البته بايد پيش از اين کار به را به دقت شست، براي بر طرف کردن چين وچروک مي توانيد لوسيوني به طريق زير فراهم کنيد و به کار بريد . حدود 15 روز به را در آب مخلوط با مختصري الکل بخيسانيد.


پاي خر:


پوست هاي ظريف با استفاده از لوسيون نرم کننده پاي خر شاداب مي شوند . حدود 15 گرم گل پا خر در يک ليتر آب جوش دم کنيد. اين لوسيون را به صورت کمپرس روي پوست گردن و صورت قرار دهيد.


پرتقال:


براي بستن منافذ باز شده و نرمي پوست ، مي توان برش هاي نازک پرتقال را روي پوست هاي چرب گذاشت . اين ماسک را بايد حدود نيم ساعت حفظ کرد ، و ترجيحاً در آرامش مطلق دراز کشيد.

همچنين با افزودن گلاب به آب پرتقال به ميزان ثلث حجم آن ، لوسيون قابض خوبي فراهم مي شود.

همچنين در تأمين شادابي پوست صورت ، قسمت خوراکي پرتقال را 15 تا 20 دقيقه بر روي پوست صورت اثر مي دهند . اين عمل باعث استراحت پوست وجلوگيري از پيدايش چين و چروک و تأمين شادابي آن مي شود .


سوسن:


پياز سوسن در بر طرف کردن چين و چروک شهرت دارد . 15 گرم آب پياز سوسن را با هم وزن خود عسل و دو قاشق موم سفيد آب شده مخلوط کنيد . پيش از خواب به صورت خود بماليد.


پنيرک:


از برگ گياه پنيرک جهت تسکين تحريکات پوست و تأمين لطافت آن به صور مختلف استفاده مي شود . يکي از راه هاي ساده آن تهيه دم کرده از يک مشت برگ در يک ليتر آب جوش است. ( البته زمان دم کردن آن نبايد از 10 دقيقه تجاوز نمايد ).


براي آرامش و نرمي پوست هاي حساس و ظريف مي توان پوست صورت و حتي پلک ها را با محلولي که به طريق ذيل تهيه مي شود به کار برد : يک مشت برگ پنيرک را به مدت ده دقيقه در يک ليتر آب جوش دم کنيد . براي طراوت و درمان آفتاب سوختگي ، مي توان روي مواضع سوختگي از لوسيوني استفاده کرد که به صورت ذيل تهيه مي شود : 50 گرم ريشه را در يک ليتر آب بجوشانيد .


شقايق:


شقايق همراه با گياهان ديگري از قبيل مريم گلي ، براي ساخت کرم هاي مخصوص حفظ و اصلاح پوست هاي چرب به کار مي رود . دم کرده 15 گرم گلبرگ در نيم ليتر آب به صورت صاف شده و سرد لوسيون خوبي براي حفظ پوست است . همچنين براي آرامش چشم هاي خسته يا تحريک شده بسيار سودمند است.


انگور:
آب يک خوشه ي انگور را اگر با دست بگيريد و صبح و شب به صورت کمپرس روي پوست صورت بگذاريد ، پوستتان شاداب و روشن مي گردد . البته اين آب بايد درست پيش از استفاده تهيه شود . پس از ده دقيقه که روي پوست ماند ، به کمک آب باران يا آب معدني آب بکشيد.
همچنين آب انگور را به پوست ماليده و پس از خشک شدن آن ، با مقداري آب نيم گرم که محتوي کمي جوش شيرين مي باشد صورت را شستشو داده که اين عمل موجب طراوت ، شادابي و سفيدي پوست مي گردد.

کاج:
تأثير استحمام با جوانه ي کاج براي بر طرف ساختن حالت هاي خستگي جسمي و عصبي شناخته شده است . همچنين خاصيت آن براي حفظ زيبايي و نرمي پوست . پنج تا شش مشت جوانه کاج را که خشک کرده ايد ، به مدت 30 دقيقه در 5 تا 6 ليتر آب بجوشانيد . اين محلول را در آب ولرم وان بريزيد.

تمشک:
پوست صورت ، ماسک شاداب کننده تمشک را بسيار مي پسندد . مشتي تمشک کاملاَ رسيده را له کنيد و ميوه له شده را حدود ربع ساعت روي پوست بگذاريد، پس از اين مدت به کمک پنبه اي با آب باران يا آب معدني آب بکشيد.
براي درمان پوست هاي چرب مي توان به طريق ذيل لوسيون قابضي فراهم آورد : 20 تا 25گرم برگ تمشک وحشي را به مدت ده دقيقه بجوشانيد . اين جوشانده را صبح و شب به صورت لوسيون روي پوست صورت بماليد.

 

خدمات شیشه و آینه