معرفی و آشنایی با انواع مدل‌های دوچرخه 5

دوچرخه BMX
براي اولين بار دوچرخه BMX در سال 1982 در يک فيلم به نمايش گذاشته شد که امروز پس از گذشت حدودا سي‌ سال از آن کماکان دوچرخه‌هاي BMX جزء يکي از دوچرخه‌هاي محبوب و مهيج براي انجام حرکات آکروباتيک در سطح شهر به شمار مي‌آيند.
طراحي سيستم ترمز جلو به نحوي است که در هنگام انجام حرکات نمايشي و پرش از روي اجسام، فرمان دوچرخه قادر به چرخش يک دور کامل مي‌‌باشد. از مشخصات ظاهري اين دوچرخه مي‌توان به پدال‌هاي پهن، فرم خاص فرمان و موقعيت قرار گيري پايين‌تر زين نسبت به فرمان اشاره کرد. همچنين داراي محلي براي قرار‌دادن پاها در دو طرف توپي‌هاي چرخ جلو و عقب‌اند تا در هنگام انجام حرکات نمايشي، دوچرخه‌سوار از آنها جهت حفظ تعادل خود استفاده نمايد. همچنين براي رسيدن به سرعت بالا در پيست‌ و اجراي حرکات نمايشي، فاقد سيستم دنده و کمک‌فنر و اصطلاحا داراي تنه‌اي خشک هستند.
دوچرخه تاشو (Folding Bike)
در هنگام سوار شدن به اين نوع دوچرخه، در ابتدا متوجه تفاوتي، اما نه زياد آن با دوچرخه کوهستان  و ديگر مدل‌ها خواهيد شد. ميله فرمان و زين بلند باعث افزايش قابليت کنترل‌‌پذيري دوچرخه شده است. همچنين چرخ‌هاي به نسبت کوچکترند، اما هرگز مانع از افزايش سرعت دوچرخه‌سوار در مواقع لازم نمي‌شوند. اين نوع دوچرخه‌ها از لحاظ وزن، به دليل استفاده از آلياژ مخصوص در فرآيند توليد لوله‏ها، داراي بنده مقاوم و در عين حال وزن کمتر‌ي هستند. دوچرخه‌هاي تاشو به واسطه نوع طراحي‌ و ظاهر متفاوتشان،کابل‌هاي کمتر و بدون شيفتر، بسيار شيک به نظر ميرسند.در اين دوچرخه‌ها از تکنولوژي رکاب زدن معکوس براي نگهداشتن دوچرخه به عنوان سيستم ترمز استفاده شده‌ است، اما در صورتي که در استفاده از آن حس خوبي نداشته باشيد مي‌توانيد از انواع ترمزها ويبريک (V-Break) استفاده نماييد.
طراحي هوشمندانه اين دوچرخه باعث شده است که براحتي و در عرض کمتر از بيست ثانيه!!! دوچرخه را تا کرده و درون کيسه‌ قرار دهيد و يا برعکس در همين مدت زمان قابل استفاده مي‌باشد. هنگامي که دوچرخه جمع مي‌شود، تمام اجزا در کنار هم قرار گرفته و سيستم دنده و زنجير نيز به دليل حساسيت بالا در مرکز بسته قرار مي‌گيرد تا در هنگام جابجايي هيچگونه صدمه‌اي به آن‎ها وارد نشود. يکي ديگر از مزيت‌هاي اين دوچرخه قابليت نصب انواع کيف در سايز‌هاي مختلف در قسمت جلوي دوچرخه است که اين امکان را به دوچرخه‌سوار مي‌دهد تا در طول مسيرهاي روزانه و يا در مسير خانه تا محل کار از آن براي قرار دادن لوازم ضروري استفاده نمايد.
محبوبيت دوچرخه‌هاي تاشو روز به روز در حال افزايش است و اين به آن خاطر است که شما به راحتي مي‌توانيد آن را تا کرده و در وسايل حمل و نقل عمومي همچون اتوبوس يا مترو با خود جابجا کنيد. اين دوچرخه‌ها از نظر استحکام و عملکرد تفاوت چنداني با دوچرخه‌هاي معمولي ندارند. وزن کم اين دوچرخه‌ها مي‌تواند يکي از قابليت‌هاي منحصر به فرد اين دوچرخه بشمار رود. اول اين که اگر شما در طول روز مسافرت‌هاي طولاني داشته باشيد و در اين بين از مترو و اتوبوس استفاده مي‌کنيد به راحتي مي‌توانيد آن را جمع کرده و در داخل کيف مخصوص قرار داده و با خود حمل کنيد. ثانيا به واسته وزن کم حمل آن براي شما بسيار راحت خواهد بود و در نهايت دوچرخه‌هاي تاشو به دليل عدم نياز به فضاي بزرگ براي نگهداري مي‌توانند گزينه بسيار مناسبي براي افرادي که در آپارتمان‌ها زندگي مي‌کنند، باشد. چرا که با تا کردن و قرار دادن در گوشه‌اي مي‌تواند گفت که به‌طور کامل مشکل فضا حل مي‌شود. اما هرگز تصور نکنيد که اين دوچرخه‌ها به دليل وزن کم از استحکام و امنيت کمتري به نسبت دوچرخه‌هاي معمولي برخورداند. نه‌ تنها اين موضوع صحيح نيست، بلکه از اين نظر کاملا قابل مقايسه با دوچرخه‌هاي معمولي مي‌باشند.
براي نمونه مي‌توان به دوچرخه Dahon MU Uno ساخت شرکت Dahon که دوچرخه‌اي با وزن کم و با چرخ‌هاي 20 اينچ مي‌باشد اشاره کرد. دوچرخه‌اي تک سرعته و سبک که به راحتي و با يک دست قابل حمل است. از ويژگي منحصربه فرد ديگر اين دوچرخه مي‌توان به وزن 9.9 کيلوگرمي آن اشاره کرد که در مقايسه با دوچرخه‌هاي معمولي عدد قابل توجهي است