معرفی و آشنایی با انواع مدل‌های دوچرخه 4

دوچرخه دانهيل (Down Hill Bike)
دانهيل را شايد بتوان جزو يکي از جذاب‌ترين و پرهيجان‌ترين ‌رشته‌هاي ورزشي به حساب آورد. اولين و شاخص ترين پارامتر اين رشته هيجان زياد و حس فوق‌العاده آن است که در سراسر جهان علاقه‌مندان بسيار زيادي را به خود جلب نموده است. همانطور که از اسم اين نوع دوچرخه پيداست شما بايد با آن از ارتفاعات کوهستاني به سمت پايين حرکت کرده و از سراشيبي‌هاي تند و مسيرهاي پر پيچ و خم و بعضا بسيار خطرناک عبور کنيد. با توجه به اينکه طراحي اين دوچرخه اصولا براي سراشيبي‌هاي تند و پرش از ارتفاعات زياد مي‌باشد وجود دو کمک فنر در قسمت دوشاخ و تنه دوچرخه تجربه يک دوچرخه‌سواري لذت بخش را رقم مي‌زند.
دوچرخه‌هاي دانهيل از نظر وزني، سنگين‌ترين نوع دوچرخه مي‌باشند و تنه و چرخ آنها بيشترين ضخامت را بين انواع دوچرخه دارند. براي استفاده نياز به يادگيري فنون خاصي است، اما آنچه که براي يک دانهيل سوار مهم مي‌باشد، رعايت نکات ايمني، استفاده از کلاه فک‌دار و لباس مناسب جهت حفظ سلامتي دوچرخه سوار و پيشگيري از خطرات احتمالي است.
دوچرخه کوهستان تريل (Trail Mountain Bike)
دوچرخه کوهستان تريل در واقع حد واسط بين دوچرخه کراس کانتري و دانهيل مي‌باشدکه براي پايين و بالا رفتن از سطوح شيبدار يا دامنه کوه طراحي شده است (اين دوچرخه را با نام All Mountain Bikes نيز مي‌شناسند). دوچرخه‌هاي تريل به نسبت مدل کراس‌کانتري داراي تنه مستحکم‌تر و از جنس آلياژ آلومينيوم و يا فيبرکربن مي‌باشند تا حرکت بهتري در مسير‌هاي سنگلاخ و ناهموار داشته باشند که در نتيجه موجب افزايش وزن آنها در حدود 11 الي 15 کيلوگرم معادل مي‌گردد. سيستم کمک‌فنر جلو قابليت حرکت ارتجاعي بين 120تا150 ميلي‌متر را داراست که به نسبت مدل کراس‌کانتري قدري بيشتر است. زاويه لوله پيشاني دوچرخه‌هاي تريل حدودا 68 يا 69 درجه مي‌باشد که در مسيرهاي ناهموار، سنگلاخ و سراشيبي‌ها موجب پايداري و کنترل‌پذيري بيشتري مي‌شود. اندازه چرخ‌هاي 27.5 اينچ براي اين مدل بسيار مناسب است اما در سايز هاي 26 و 29 اينچ نيز توليد مي‌شوند.
دوچرخه کوهستان فري رايد (Free Ride Mountain Bike)
دوچرخه‌هاي فري رايد داراي بدنه بسيار مستحکمي هستند که اين قابليت را به دوچرخه سوار مي‌دهد که بتواند انواع حرکت‌هاي پرشي و سرعتي را انجام دهد. اين رشته به نسبت مدل کراس‌کانتر براي بالا رفت از تپه ها نيازمند مهارت فردي بيشتري مي‌باشد. وزن اين مدل به واسطه سيستم تعليق قدرتمند و بدنه مستحکم، حدود 14 الي 20 کيلوگرم است. مهمترين ويژگي دوچرخه‌هاي فري رايد آلياژ بدنه آن است که غالبا از جنس فولاد و آلومينيوم و سيستم تعليق دوشاخ و تنه دوچرخه مي‌باشد که دوچرخه‌سوار را قادر به عبور از سطوح و پرش از روي اجسام مي‌سازد.
دوچرخه کوهستان پرشي (Dirt Jump Mountain Bikes)
اگر به دنبال شور و هيجان بيشتر در هنگام انجام حرکات آکروباتيک و نمايشي هستيد، بي‌شک سري دوچرخه‌هاي پرشي (Dirt Jump Bike) گزينه بسيار مناسبي براي شما خواهد. دوچرخه‌هاي پرشي در واقع ترکيبي از، سادگي BMX و استحکام دوچرخه‌هاي کوهستان مي‌باشند که اين ترکيب به همراه چرخ‌هايي با سايز 24 و 26 اينچ، عامل سبکي و چابکي دوچرخه و راحتي بيشتر در هنگام انجام حرکات نمايش است (اين دوچرخه‌ها را با عبارت Urban and Street Mountain Bike نيز نام‌گذاري مي‌کنند).
دوچرخه‌سواراني که علاقمند به انجام حرکات بر روي سکوها و در ارتفاع بلند‌تر هستند، اغلب از دوشاخ‌هاي (سيستم تعليق جلو) با دامنه تغييرات بيشتر و بالعکس از دوشاخ با تغييرات کم‌تر براي انجام حرکات در ارتفاع پايين‌تر استفاده مي‌کنند اما آنچه که از ميزان تغييرات دوشاخ مهم‌تر است مقاومت و استحکام بدنه اين دوچرخه‌ها مي‌باشد. غالبا اين نوع دوچرخه‌ها نيازي به سيستم دنده حرفه‌اي و ترمزهاي قويي ندارند.
همانطور که اشاره شد دوچرخه‌هاي Dirt Jump را مي‌توان در واقع مدل بزرگ‌تري از سري دوچرخه‌هاي BMX دانست که براي انجام حرکات نمايشي در فضاي شهري و داخل پارک‌ها مناسب مي‌باشند. ساختار بدنه اين دوچرخه‌ها به صورت شيبدار از لوله پيشاني دوچرخه تا چرخ‌هاي عقب کشيده شده است. ميزان تغييرات سيستم تعليق در اين مدل 80 تا 130 ميلي‌متر است. زين در اين مدل در ارتفاع پايين‌تر قرار دارد تا دوچرخه‌سوار در مواقع انجام حرکات آکروباتيک کنترل بيشتر و فرودي آرام‌تري داشته باشد. بيشترين تفاوت آن با دوچرخه‌هاي کوهستان در سيستم پيشرانه است که از سيستم تک دنده‌اي با طبق قامه‌اي به نسبت کوچکتر ساخته شده و عموما داراي چرخ‌‌هايي در سايز 24 يا 26 اينچ مي‌باشد.