معرفی و آشنایی با انواع مدل‌های دوچرخه 2

دوچرخه تايم تريل (Triathlon / Time Trial (TT) Bike)
هدف از طراحي دوچرخه‌هاي (Time Trial) تايم تريل فقط يک چيز است و آن هم دستيابي به حداکثر سرعت. اهميت طراحي و ساختار ايروديناميک در اين دوچرخه‌ها مي‌تواند در کسب مدال طلا يا نقره تعيين کننده باشد. يکي از ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين دوچرخه وزن فوق‌العاده پايين آن است که غالبا در ساخت تنه آن از بهترين آلياژ (همانند تيتانيوم، فيبر‌کربن و کامپوزيت) و از تکنولوژي‌ها به‌روز استفاده مي‌شود تا وزن آن را به ميزان قابل ملاحظه‌اي کاهش دهند. اما مهمتر از وزن کم و فرم دوچرخه، نحوه قرارگيري دوچرخه سوار بر روي دوچرخه و فيزيک بدن آن است. به همين دليل، اين دوچرخه‌ها به صورت اختصاصي و با در نظر گرفتن مشخصات و ويژگي‌هاي بدن ورزشکار ساخته مي‌شوند تا در هنگام قرارگيري بر روي دوچرخه، بدن ورزشکار در بهترين وضعيت ايروديناميکي قرار گيرد تا بيشترين راندمان و سرعت حاصل شود. تمامي اجزاي دوچرخه‌هاي تايم‌تريل به شکلي طراحي شده‌اند، تا کمترين اصطکاک را در مواجهه با جريان هوا داشته باشند (اين امر در فرم تنه، چرخ‌ها و نوع فرمان کاملاً نمايان است).
دوچرخه‌توريستي (Touring Bike)
دوچرخه‌هاي توريستي براي طي مسافت‌هاي طولاني و حمل بار طراحي شده‌اند. به طوري که اين مدل هم در تنه و هم در دوشاخ جلو از دوچرخه‌هاي جاده‌اي و مسابقه‌اي مستحکم‌تر مي‌باشد تا تواناي حمل بار و کوله لوازم را داشته باشد.
نحوه قرار گيري دوچرخه سوار بر روي اين نوع دوچرخه به شکل راحت‌تري از دوچرخه‌هاي مسابقه‌اي است و در مسافت‌هاي طولاني مانع از خستگي زياد در دوچرخه‌سوار مي‌شود. استفاده از آنها در جاده‌هاي آسفالت بسيار لذت‌بخش بوده و طراحي آنها به گونه‌اي انجام شده است که در جاده‌هاي بدون سنگلاخ و خاکي قابل استفاده باشند.
دوچرخه هايبريد يا دوچرخه شهري (Hybrid & City Bike)
دوچرخه‌هاي هايبريد يا دوچرخه‌هاي شهري گزينه بسيار مناسبي براي انجام کارهاي روزانه اعم از خريد، طي مسافت تا محل کار و انجام رفت آمدهاي شهري مي‌باشد. طراحي اين دوچرخه به نحوي است که داراي بنده مستحکم بوده (از نظر طراحي و ساخت بيشتر به دوچرخه کوهستان نزديک است) و از مهمترين ويژگي آن مي‌توان به شيب‌دار بودن لوله بالايي (Top Tube) اشاره کرد که نقش به سزايي در مواجهه با سطوح ناهموار و جذب ضربات و تکان‌هاي شديد دارد. داشتن فرمان صاف، وزن کم و ترمزهاي قوي براي شرايط اضطراري در شهري (به طور مثال: روبه رو شدن با خودرو ) قدرت مانور بالا و کنترل‌پذيري بيشتر از ديگر خصوصيات اين دوچرخه به شمار مي‌آيد. کاربرد آن در محيط‌هاي شهري و بدون سنگلاخ، براي رفتن به محل کار يا مدرسه است که معمولا در اين مدل دوچرخه‌ها مي‌توان از سبد کوچکي براي قرار دادن خريد روزانه و يا کيف کار استفاده کرد.