معرفی و آشنایی با انواع مدل‌های دوچرخه 1

شما از دوچرخه خود چه انتظاري داريد؟ آيا مايليد با دوچرخه مسافت منزل تا محل کار را طي نماييد، يا اينکه در جاده‏هاي ناهموار کوهستاني حرکت کرده و با آن طبيعت‌گردي کنيد؟ شايد هم مايليد در سطح حرفه‏اي و براي شرکت در مسابقات دوچرخه سواري، از آن استفاده نماييد؟ براي اينکه علاقه‌مندي خود به هريک از رشته‌هاي دوچرخه‌سواري را مشخص کنيد، پيش از آن بايد با انواع مختلف دوچرخه آشنا شويد تا بدين طريق در انتخاب بهتر دوچرخه مورد علاقه‌تان راهنمايي شويد. هر فردي با سلايق و استعدادهاي گوناگون نيازمند نوع خاصي از دوچرخه مي‌باشد. در ادامه براي آشنايي بيشتر شما عزيزان، به بررسي اجمالي از انواع دوچرخه خواهيم پرداخت.
دوچرخه جاده يا مسابقه‌اي (Racing Bike)
دوچرخه‌اي با طراحي منحصر به فرد که از مهمترين ويژگي آن مي‌توان به طراحي آيروديناميک و وزن فوق‌العاده کم، براي دست‌يابي به بيشترين سرعت ممکنه اشاره کرد. آلياژ ساخت بدنه اين دوچرخه از جنس آلومينيوم و يا فيبرکربن مي‌باشد که در مدل‌هاي حرفه‌اي براي دستيابي به وزن کمتر از جنس فيبرکربن استفاده مي‌شود.
سيستم ترمز آن با وجود انواع ترمز‌هاي ديسکي (هيدروليکي- مکانيکي)، هنوز هم استفاده از ترمزهاي نوع کاليپر (Caliper)، در بين دوچرخه‌سواران اين رشته بسيار مرسوم مي‌باشد.
زين باريک، نرم و حفره موجود در قسمت مرکزي آن همه و همه براي ايجاد راحتي بيشتر و مانع از تحت فشار قرارگرفتن و يا وارد شدن ضربه به قسمت تحتاني بدن دوچرخه سوار در مدت زمان دوچرخه‌سواري است.
نوع فرمان در اين دوچرخه براي قرارگيري دوچرخه‌سوار در بهترين حالت ايرودينامک طراحي شده است و براي سواري‌هاي طولاني مدت چندان مناسب نيست.
براي راحتي بيشتر در مدل‌هاي جديد از ست‌دوم ترمز، بر روي قسمت صاف فرمان در نظر گرفته شده ‌است اگر چه اينکار ممکن است قدري حالت استاندارد و آيروديناميک دوچرخه سوار را کاهش دهد، اما دسترسي بر ترمزها را در هر لحظه براي دوچرخه‌سوار بسيار آسانتر مي‌سازد.
اين دوچرخه‌‌ها (Racing Bike) براي افرادي که قصد شرکت در تورها، طي کردن مسافت‌هاي طولاني و قراردادن سبد براي حمل لوازم با آن را دارند به دليل نوع تنه آن انتخاب مناسبي نخواهد بود.
دوچرخه (Cyclocross)
مي‌توان گفت اين مدل ترکيبي از دوچرخه جاده و دوچرخه کوهستان مي‌باشد. به طوري که اين مدل با تمام شباهت آن به نوع جاده‌اي قدري با يک دوچرخه استاندارد جاده متفاوت مي‌باشد و بيشتر در سطح زمين‌هاي چمن، جنگل و يا در سطح شن و ماسه‌اي استفاده مي‌شود که گاها دوچرخه‌سوار براي طي ادامه مسير در مسابقات مجبور به پياده شدن و حمل دوچرخه با دست مي‌شود. مسابقات اين ورزش همه ساله در شمال اروپا و در فصل پاييز يا زمستان با حضور انبوهي از تماشاگران از نقاط مختلف اروپا اجرا مي‌شود که روز به روز به محبوبيت اين ورزش افزوده مي‌شود. در نگاه اول به اين دوچرخه شايد اينطور به نظر برسد که دوچرخه (Cyclo-Cross) يک دوچرخه معمولي مي‌باشد. اما اينطور نيست، اين دوچرخه داراي تفاوت‌هاي منحصر به فردي مي‌باشد که از آن جمله مي‌توان به طراحي بدنه، تايرها، ست دنده، سيستم ترمز و نوع پدال‌ها اشاره نمود.
طراحي و ساختار بدنه
نوع طراحي و ساختار بدنه اين دوچرخه به نحوي مي‌باشد که زاويه لوله پيشاني با سطح افقي در بهترين حالت قرار دارد بطوري که دوچرخه سوار به نسبت مدل دوچرخه مسابقه احساس راحتي بيشتري دارد و کمتر احساس خستگي مي‌کند. همچنين با جذب ضربات وارده از سطح زمين دوچرخه سواري در مسافت‌هاي طولاني را راحت‌تر مي‌سازد.
جنس بدنه
تقريبا اکثر دو چرخه‌هاي حرفه‌اي امروزه براي کاهش وزن از جنس آلياژ فيبرکربن ساخته مي‌شوند که دوچرخه (Cyclocross) نيز از اين قاعده مستثنا نيست و از آلياژ کربن در ساخت مدل‌هاي حرفه‌اي استفاده مي‌کند. البته کساني که براي اهداف ديگر همچون شرکت در تور قصد خريد اين مدل را دارند مي توانند از جنس آلومينيوم يا فولاد استفاده کنند. براي کساني که به دنبال دوام و استحکام بيشتر مي‌باشند جنس آلياژ تيتانيوم نيز گزينه بسيار مناسبي مي‌باشد.
امروزه استفاده از ترمزهاي ديسکي در اين مدل از دوچرخه‌ها به دليل قابليت بالا و توانايي نگهداري دوچرخه در شرايط آب و هواي مختلف بسيار مرسوم مي‌باشد، اما با اين وجود هنوز هم هستند دوچرخه سواراني که به دليل وزن کمتر و سادگي از ترمزهاي نوع ويبريک (V-Brake) استفاده مي‌کنند.
به واسطه استفاده از اين دوچرخه در شرايط آب و هواي گوناگون و در سطوح زمين‌هاي گل و لاي، چمن، شن و ماسه‌اي تاير اين دوچرخه‌ها در ابعاد و عاج‌هاي مختلف توليد مي‌شوند.