مشکلات پالایش آب شور

به‌رغم توليد ?? ميليون مترمکعب آب شيرين در روز، دو ميليارد نفراز دسترسي به آب تميز محروم هستند. قيمت تصفيه يک مترمکعب آب ?? سنت تا ? يورو است. اما در کشورهايي که نفت و گاز ارزان است، اين هزينه به چشم نمي‌آيد.
منطقه صحرانشين جبل‌علي، شبه‌جزيره‌‌اي در ?? کيلومتري امارات متحده عربي، از بزرگ‌ترين بنادر دنيا به حساب مي‌آيد. در اين شبه‌جزيره، روزانه ??? هزار متر مکعب آب شيرين توليد مي‌شود و ساکنان آن از بزرگترين مصرف‌کنندگان آب شيرين مصنوعي در کل دنيا به حساب مي‌آيند.

براي توليد آب شيرين، به عبارت بهتر، تبديل آب شور به آب شيرين، هزينه‌هاي هنگفتي صرف مي‌شود. فيسيا ايتاليمپين Italimpian Fisia ، يکي از شرکت‌هاي ايتاليايي تصفيه آب است که بيشتر قراردادهاي کاري خود را با کشورهاي عربي مانند عربستان سعودي، دوبي و بحرين مي‌بندد. اما در حال حاضر به دليل بحران مالي، قرارداد ??? ميليون دلاري خود را با امارات تا آخر ماه ژوئن لغو کرده است.

آب گازدار و جوشان براي اعراب در کوير تصويري رويايي است. ولي براي به حقيقت پيوستن اين رويا، نياز به ??? دستگاه تصفيه است. عربستان سعودي به تنهايي ?? دستگاه از اين دستگاه‌ها را از آن خود کرده است. بقيه دستگاه‌هاي تصفيه آب متعلق به کشورهايي نظير کويت، بحرين، عمان، قطر و امارات هستند. آب شيرين کن دريايي

کشورهاي نامبرده تنها کشورهايي نيستند که آب شور را به آب شيرين تصفيه مي‌کنند، بلکه امروزه با توجه به کمياب شدن آب آشاميدني، بسياري از کشورها درصدد تصفيه آب شور هستند. به همين دليل روزانه ?? هزار دستگاه تصفيه کوچک و بزرگ در اقصي نقاط دنيا مشغول به کار هستند.  

خدمات شیشه و آینه