قفسه اسباب بازی اتاق کودک تان را جدی بگیرید 2

چگونه وسايل بازي را در ويترين و قفسه‌ها بگذاريم؟
 توصيه ديگري که بايد به آن توجه ويژه داشته باشيد، اين است که وسايل بازي کوچک يا پرمو و کرکي را در دسترس کودک نوپاي خود نگذاريد و تا جاي ممکن قفسه بندي بالايي کمد يا ويترين اتاق را به آنها اختصاص دهيد. همين‌طور نبايد وسايل بازي سنگين را در طبقات فوقاني قرار دهيد چون ممکن است کودک ترغيب به برداشتن آنها شده و به هر طريقي خود را بالا بکشد تا به آنها دسترسي پيدا کند. نتيجه اين کار سقوط اشياي سنگين روي سر وي خواهد بود.
پس در مديريت چيدمان وسايل بازي خطرساز بودن وسايل را با دقت مد نظر داشته باشيد؛ ضمن اينکه وسايلي که طناب يا ريسمان دارند را نيز بايد از دسترس فرزند خود دور کنيد چون بي‌توجهي به اين موضوع، خطر پيچيدن به دور گردن و خفگي فرزندتان را تهديد مي‌کند. پس اين هشدار را ناديده نگيريد. ريسمان اسباب‌بازي‌ها را هم بايد باز کنيد؛ حتي بهتر است ريسمان‌هاي پرده را هم جمع کرده يا گره بزنيد تا وي به آنها دسترسي نداشته باشد.
سبد بازي؛ خوب يا بد؟
بسياري از والدين براي نگه داشتن اسباب‌بازي‌هاي کودک خود سبدي را تهيه و آن را در کنار اتاق قرار مي‌دهند؛ راهکاري ساده و بدون درسر که خيلي راحت و به سرعت مي‌توان همه ريخت‌ و ‌پاش‌هاي اتاق بازي کودک را با کمک آن سامان داد. اگر شما نيز با شيوه نگهداري از وسايل بازي دم‌دستي کودک موافق هستيد، پس حواس‌تان باشد سبد بزرگ و بدون دري را انتخاب کنيد که منفذهايي براي عبور هوا نيز داشته باشد. اگر هم سبدي که قصد خريداري آن را داريد در دارد، بايد در آن لولايي باشد و با فشار کمي باز شود. اين را گفتم چون بسياري از کودکان دوست دارند، زماني که اسباب‌بازي‌هاي‌شان را روي زمين مي‌ريزند، خودشان داخل سبد بروند؛ بنابراين توجه به اين نکات مي‌تواند سلامت فرزندتان را هنگام بازي تضمين کند.
يک پيشنهاد ديگر نيز تعبيه قفسه‌ اسباب بازيها در بخشي از اتاق براي قرار دادن وسايل بازي است که قابليت دسترسي براي وي را نيز داشته باشد. به اين ترتيب کودک مي‌تواند وسيله مورد نظر را برداشته يا در آن قرار دهد؛ فقط همان‌طور که پيش‌‌تر عنوان شد، يادتان باشد درون اين قفسه‌ها بايد اسباب‌بازي‌هاي سبک و بدون خطر را قرار دهيد. قفسه‌ها مي‌توانند در بخشي از اتاق با توجه به فضايي که در اختيار داريد، نصب شوند يا دور تا دور اتاق با توجه به سليقه شما تعبيه شوند تا به‌راحتي اسباب‌بازي‌هايي مانند عروسک، ماشين و ساير وسايل را در آن قرار دهيد؛ البته قفسه دورتا دور اتاق مي‌تواند به اتاق حس کودکانه بيشتري دهد. کنار پنجره‌ها نيز فضايي مناسب براي اين کار است؛ البته براي زينت دادن به اتاق خواب کودک مي‌توانيد از ترفند قرار دادن عروسک‌هاي بزرگ و سبک کنار تخت يا روي آن نيز کمک بگيريد.
در چيدمان قفسه اسباب بازي اتاق کودک به بازي با رنگ‌ها توجه کنيد!
وقتي شما چندين اسباب‌بازي براي فرزند خود خريداري مي‌کنيد به طور قطع هر يک از آنها رنگ و اندازه خاص خود را دارند؛ مثلا برخي‌ها بزرگ‌تر و بعضي‌ها کوچک‌تر هستند. درباره رنگ‌بندي هم بايد بگويم که به طور تقريبي همه ادوات بازي کودک رنگ‌هاي شادي دارند اما به طور قطع ترکيب رنگ‌بندي آنها متفاوت خواهد بود. يادتان باشد کودکان عاشق رنگ و شاد بودن طيف رنگ‌بندي هستند؛ بنابراين هنگام خريد و چيدن وسايل اين اصل را نيز فراموش نکنيد. شما مي‌توانيد طيف‌هاي يک‌دست را در يک زاويه يا طبقه ويترين قرار دهيد. با اين ترفند هم توجه کودک به وسايل بيشتر جلب خواهد شد و هم اسامي رنگ‌ها را زودتر ياد خواهد گرفت. فراموش نکنيد رنگ در تقويت حس بينايي اين گروه سني نقش مهمي دارد.
مي‌توانيد براي اتاق يا محدوده بازي وي فرش يا کفپوش رنگارنگي نيز تهيه کنيد. در اين صورت هم به جذابيت فضا براي وي مي‌افزاييد و هم چشم فرزند شما با رنگ‌ها آشنا مي‌شود و آنها را مي‌آموزد؛ بنابراين يادتان باشد هنگام خريد اسباب‌بازي و ساير وسايل اتاق بازي کودک به هيچ عنوان سراغ رنگ‌هاي خنثي نرويد که هم جذابيت زيادي براي کودکان ندارند و هم موجب کسالت و بي‌حوصلگي‌شان مي‌شوند. در صورتي که فرزند شما زير سه سال دارد، رنگ‌هاي ملايم مانند ليمويي، سبز روشن، صورتي يا آبي آسماني، گلبهي و رنگ‌هايي در اين طيف مناسب خواهد بود. بعد از اين سن نيز طيف رنگ‌هاي تند مناسب است؛ حتي مي‌توانيد از خود وي براي چيدمان اتاق بازي و اسباب‌بازي‎هايش کمک بگيريد تا به تدريج مشارکت در امور را نيز به وي بياموزيد. استفاده از استيکرهاي قابل نصب روي ديوار يا کاغذ رنگي‌هاي ويژه اين گروه سني هم مي‌تواند انتخاب خوبي براي اتاق بازي يا فضايي باشد که به بازي فرزند خود اختصاص داده‌ايد.

خدمات شیشه و آینه