قفسه اسباب بازی اتاق کودک تان را جدی بگیرید 2

چگونه وسایل بازی را در ویترین و قفسه‌ها بگذاریم؟
 توصیه دیگری که باید به آن توجه ویژه داشته باشید، این است که وسایل بازی کوچک یا پرمو و کرکی را در دسترس کودک نوپای خود نگذارید و تا جای ممکن قفسه بندی بالایی کمد یا ویترین اتاق را به آنها اختصاص دهید. همین‌طور نباید وسایل بازی سنگین را در طبقات فوقانی قرار دهید چون ممکن است کودک ترغیب به برداشتن آنها شده و به هر طریقی خود را بالا بکشد تا به آنها دسترسی پیدا کند. نتیجه این کار سقوط اشیای سنگین روی سر وی خواهد بود.
پس در مدیریت چیدمان وسایل بازی خطرساز بودن وسایل را با دقت مد نظر داشته باشید؛ ضمن اینکه وسایلی که طناب یا ریسمان دارند را نیز باید از دسترس فرزند خود دور کنید چون بی‌توجهی به این موضوع، خطر پیچیدن به دور گردن و خفگی فرزندتان را تهدید می‌کند. پس این هشدار را نادیده نگیرید. ریسمان اسباب‌بازی‌ها را هم باید باز کنید؛ حتی بهتر است ریسمان‌های پرده را هم جمع کرده یا گره بزنید تا وی به آنها دسترسی نداشته باشد.
سبد بازی؛ خوب یا بد؟
بسیاری از والدین برای نگه داشتن اسباب‌بازی‌های کودک خود سبدی را تهیه و آن را در کنار اتاق قرار می‌دهند؛ راهکاری ساده و بدون درسر که خیلی راحت و به سرعت می‌توان همه ریخت‌ و ‌پاش‌های اتاق بازی کودک را با کمک آن سامان داد. اگر شما نیز با شیوه نگهداری از وسایل بازی دم‌دستی کودک موافق هستید، پس حواس‌تان باشد سبد بزرگ و بدون دری را انتخاب کنید که منفذهایی برای عبور هوا نیز داشته باشد. اگر هم سبدی که قصد خریداری آن را دارید در دارد، باید در آن لولایی باشد و با فشار کمی باز شود. این را گفتم چون بسیاری از کودکان دوست دارند، زمانی که اسباب‌بازی‌های‌شان را روی زمین می‌ریزند، خودشان داخل سبد بروند؛ بنابراین توجه به این نکات می‌تواند سلامت فرزندتان را هنگام بازی تضمین کند.
یک پیشنهاد دیگر نیز تعبیه قفسه‌ اسباب بازیها در بخشی از اتاق برای قرار دادن وسایل بازی است که قابلیت دسترسی برای وی را نیز داشته باشد. به این ترتیب کودک می‌تواند وسیله مورد نظر را برداشته یا در آن قرار دهد؛ فقط همان‌طور که پیش‌‌تر عنوان شد، یادتان باشد درون این قفسه‌ها باید اسباب‌بازی‌های سبک و بدون خطر را قرار دهید. قفسه‌ها می‌توانند در بخشی از اتاق با توجه به فضایی که در اختیار دارید، نصب شوند یا دور تا دور اتاق با توجه به سلیقه شما تعبیه شوند تا به‌راحتی اسباب‌بازی‌هایی مانند عروسک، ماشین و سایر وسایل را در آن قرار دهید؛ البته قفسه دورتا دور اتاق می‌تواند به اتاق حس کودکانه بیشتری دهد. کنار پنجره‌ها نیز فضایی مناسب برای این کار است؛ البته برای زینت دادن به اتاق خواب کودک می‌توانید از ترفند قرار دادن عروسک‌های بزرگ و سبک کنار تخت یا روی آن نیز کمک بگیرید.
در چیدمان قفسه اسباب بازی اتاق کودک به بازی با رنگ‌ها توجه کنید!
وقتی شما چندین اسباب‌بازی برای فرزند خود خریداری می‌کنید به طور قطع هر یک از آنها رنگ و اندازه خاص خود را دارند؛ مثلا برخی‌ها بزرگ‌تر و بعضی‌ها کوچک‌تر هستند. درباره رنگ‌بندی هم باید بگویم که به طور تقریبی همه ادوات بازی کودک رنگ‌های شادی دارند اما به طور قطع ترکیب رنگ‌بندی آنها متفاوت خواهد بود. یادتان باشد کودکان عاشق رنگ و شاد بودن طیف رنگ‌بندی هستند؛ بنابراین هنگام خرید و چیدن وسایل این اصل را نیز فراموش نکنید. شما می‌توانید طیف‌های یک‌دست را در یک زاویه یا طبقه ویترین قرار دهید. با این ترفند هم توجه کودک به وسایل بیشتر جلب خواهد شد و هم اسامی رنگ‌ها را زودتر یاد خواهد گرفت. فراموش نکنید رنگ در تقویت حس بینایی این گروه سنی نقش مهمی دارد.
می‌توانید برای اتاق یا محدوده بازی وی فرش یا کفپوش رنگارنگی نیز تهیه کنید. در این صورت هم به جذابیت فضا برای وی می‌افزایید و هم چشم فرزند شما با رنگ‌ها آشنا می‌شود و آنها را می‌آموزد؛ بنابراین یادتان باشد هنگام خرید اسباب‌بازی و سایر وسایل اتاق بازی کودک به هیچ عنوان سراغ رنگ‌های خنثی نروید که هم جذابیت زیادی برای کودکان ندارند و هم موجب کسالت و بی‌حوصلگی‌شان می‌شوند. در صورتی که فرزند شما زیر سه سال دارد، رنگ‌های ملایم مانند لیمویی، سبز روشن، صورتی یا آبی آسمانی، گلبهی و رنگ‌هایی در این طیف مناسب خواهد بود. بعد از این سن نیز طیف رنگ‌های تند مناسب است؛ حتی می‌توانید از خود وی برای چیدمان اتاق بازی و اسباب‌بازی‎هایش کمک بگیرید تا به تدریج مشارکت در امور را نیز به وی بیاموزید. استفاده از استیکرهای قابل نصب روی دیوار یا کاغذ رنگی‌های ویژه این گروه سنی هم می‌تواند انتخاب خوبی برای اتاق بازی یا فضایی باشد که به بازی فرزند خود اختصاص داده‌اید.