عوامل بکارگیری رنگ در دکوراسیون

فاکتورهای بکارگیری رنگ در دکوراسیون شامل 3 بخش می شوند:

1) محل قرارگیری رنگ : بسته به حالات و احساسات متفاوت افراد حسهای گوناگونی دارد که تأثیر آن نیز با توجه به احساسات افراد در زمانهای مختلف می تواند متفاوت با شد و برای شخص بیانگر حال و هوای خاصی باشد .

2) انتخاب رنگ : رنگ باید با توجه به موقعیت اقتصادی واجتماعی شخص و سلیقه افراد بستگی دارد بطور مثال احساس و برداشت یک رستوران دار یا شخص گرسنه به رنگ قرمز با احساس یک مغازه دار متفاوت است .

3) عقاید و اعتقادات : اعتقادات ملیتهای مختلف نیز در بکارگیری رنگها تأثیر بسزایی دارد در ملیتها و کشورهای مختلف یک سری مقیاسها و عقاید برای رنگها وجود دارد که با دیگر نقاط جهان متفاوت است مثلأ :رنگ سفید در ایران رنگ شادی و سرور است ولی در هند رنگ عزا و تنهایی می باشد.

زمانی که یک رنگ به شکل کاملأ اصولی و قابل قبول وارد یک محیط بی روح غیرقابل تحمل بشود بطور شگفت انگیزی آن فضا را دلنشین و قابل تحمل خواهد کرد حتی ممکن است با یک تکه چوب کوچک تزيینی به فضایی زیبا تبدیل کرد که این حقیقت نشان دهنده قدرت رنگ بر فضاها و تأثیر آن بر یک مکان بی روح و سرد است . دکوراسیون فروشگاه
در دکوراسیون با ید تا آنجایی که می توان سعی کنید از رنگهای خنثی یا بی روح استفاده نکنید چون در طولانی مدت حس بی روحی خود را به فضا و افرادی که در آنجا زندگی می کنند القا می کند. یک طراح کاربلد باید بتواند با استفاده از رنگها شادی و سرزندگی را وارد فضای زندگی هدیه کند .
هر یک از رنگها می توانند شادی و نشاط یا حتی حس آرامشی را که در ذات خود دارند را به بیننده و به فضا القا کنند پس باید در انتخاب رنگ برای فضاها با توجه به کاربرد آن دقت لازم را کرد ، استفاده از رنگهای مختلف در دکوراسیون روز به روز در حال افزایش و تغییر می باشد و باید بسیار حساب شده و با وسواس خاصی بکار برده شود و از هر رنگی در جای خود استفاده شود.
رنگ را می توان با توجه به سن ، جنسیت ، معانی و مفهوم آن انتخاب و مورد استفاده قرار داد.
منبع: پایاتک