طراحی باغچه در حیاط کوچک خانه

طراحي باغ و باغچه در طول سال‌هاي اخير تغييرات زيادي کرده است تا بتواند خود را با سبک زندگي انسان مدرن تطبيق دهد، اما هنوز هم مي‌توان درس‌هاي زيادي از طراحي باغ‌هاي کلاسيک در گذشته گرفت. اگرچه مساحت باغ‌ها و زماني که انسان‌هاي به آن مي‌پردازند کم شده، اما همچنان ايده‌هايي در طراحي باغ‌هاي کلاسيک وجود دارد که امروزه مي‌تواند حسابي به کار ما بيايد. ما در اين مطلب به اين موضوع بپردازيم و به شما باغچه و باغ‌هاي کوچکي را معرفي مي کنيم که در طراحي آن‌ها از ايجاد فضاهاي جداگانه و هم‌چنين ديگر ايده‌هاي موجود در طراحي‌هاي گذشته استفاده شده تا در نهايت يک فضاي زيبا که مکملي براي فضاي داخلي خانه است ايجاد شود.

طراحي حياط و باغچه هاي کوچک خانه
تفکيک فضاهاي موجود در باغچه هاي حياط هاي کوچک
ايجاد فضاهاي جداگانه در يک باغ کوچک زماني موفق است که در آن فضاهاي خشن با گياهان لطيف تلطيف شوند و در اين ترکيب به ساختار هر کدام از فضاها توجه شود. اين مسئله در اکثر چيدمان‌ها و طراحي‌هاي باغ‌هاي مدرن رعايت شده است.

شکوه باغ هاي ايراني از گذشته تا امروز بر کسي پوشيده نبوده با بررسي چارچوب و اصول ساخت باغ هاي ايراني مي توانيد ايده هايي مدرن را به فضاي باغچه کوچک خانه خود بياوريد.

دکوراسيون حياط هاي کوچک
وقتي صحبت از طراحي باغچه و يک حياط کوچک مي‌شود مهم‌ترين نکته ساختار آن است. ساختار يک باغچه همچون استخوان‌بندي آن است که تمام بخش‌هاي آن را در هر نوع وضعيت آب و هوايي و هر فصلي همچون يک کل در کنار هم حفظ مي‌کند. در عکس بالا فضاهايي که با سنگ‌هاي مربعي سنگ فرش شده‌اند قسمت‌هاي مختلف باغ را به هم پيوند داده‌اند و باعث شده‌اند ساختار کلي باغ يکدست و يکپارچه شود.

دکوراسيون حياط خلوت
ساخت استخوان بندي يک باغچه در طراحي حياط
طراحان گذشته براي ايجاد استخوان‌هاي يک باغ از سنگفرش، ديوار، آلاچيق، و جويبار استفاده مي‌کردند. اما ما امروز براي اين کار بيشتر از شن، باغچه‌هاي مرتفع، و ايوان‌هاي بسته استفاده مي‌کنيم. در باغي که در عکس بالا مشاهده مي‌کنيد استفاده از بلوک‌‌هاي شني و فضاهايي که در آن آب جريان دارد باعث شده تا طراحي کلي يکدست و يکپارچه شود.

آلاچيق و سايبان هاي زيبا براي وقت گذراني در فضاي سبز بسيار مناسب هستند. شما مي توانيد با بکارگيري آنها نيز حال و هوايي دلپذير را در باغچه هاايجاد کنيد.

طراحي حياط خلوت
نرم کردن حاشيه‌هاي باغ با کاشت گياهان
وقتي ساختار باغ مشخص شد، مي‌توان از گياهان براي نرم کردن حاشيه‌ها و لبه‌هاي سخت و زمخت استفاده کرد. هم‌چنين اين عناصر به باغ رنگ اضافه مي‌کنند و باعث مي‌شوند باغ در تمام طول سال جلوه زيبايي داشته باشد. همان‌طور که در عکس بالا مشاهده مي‌کنيد در فضاي پيراموني اين باغ‌ که کف آن با سنگ‌هاي رنگي سنگفرش شده، از گياهان مختلفي استفاده شده است. اين گياهان بدون اين‌که بيش از حد به چشم بيايند و يا مانعي در برابر عناصر ديگر ايجاد کنند به فضا اضافه شده‌اند

دکوراسيون حياط خلوت
انتخاب گياهاني که با طراحي کلي باغچه تناسب دارند
محدود کردن گياهاني که قرار است در طراحي باغ به کار روند به قدرت بخشيدن به چيدمان کلي آن کمک مي‌کند. طراحي يک باغ کوچک نيازمند يک انضباط مشخص در انتخاب گياهان است. انتخاب گونه‌هاي مختلف گياهي باعث بي‌نظمي در طراحي و چيدمان باغ شده و چشم را اذيت مي‌کند. در باغي که در عکس بالا مشاهده مي‌کنيد استفاده از تعداد اندکي گونه گياهاي ترکيب زيبايي بين گياهان و سطوح سنگفرش‌شده و ديواره‌ها ايجاد کرده است.

طراحي حياط و باغچه هاي کوچک خانه
ما مي‌توانيم از ايده‌هاي موجود در درخت‌آرايي باغ‌هاي قديمي استفاده کنيم و از گياهان هميشه سبز بهره برده و آن‌ها را به شکل‌هاي مشخصي درآوريم تا ظاهر کلي باغ يکدست شود. در طراحي اين باغ از حاشيه‌هايي سفيد رنگ استفاده شده تا تمام گياهان موجود در آن به يک رنگ محدود شوند و در نتيجه ظاهري يکدست و يکپارچه ايجاد شود.