سایز مناسب دوچرخه برای کودکان ۴ تا ۸ سال (چرخ های ۱۶ اینچی)

در اين محدوده سني لازم است تا کودک شما از دوچرخه‌اي تک سرعتي با چرخ‌هاي ?? اينچي، طبق قامه و ترمز استفاده کند. يکي از نکات کليدي در انتخاب دوچرخه براي اين محدوده سني، مقاومت بالا و وزن سبک است. شما بايد دوچرخه‌اي را انتخاب کنيد که در مقابل شور و هيجان و انرژي بي حد و حصر کودکان در اين سن مقاوم بوده و ايمني لازم را فراهم آورد.
دوچرخه‌هاي BMX:اين دوچرخه‌ها اساسا از بدنه‌اي با جنس فولاد ارتجاعي، ترمز کاليپر (Caliper) و محافظ زنجير ساخته شده و تک سرعته هستند. بعضي از دوچرخه‌هاي BMX به منظور حفظ تعادل کودکان، مجهز به چرخ‌هاي کمکي در قسمت عقب دوچرخه هستند.
در دوچرخه‌هاي BMX براي بزرگسالان نيز از به منظور کمک به دوچرخه سوار در حفظ تعادل خود از EPG استفاده مي‌شود. EPGها ميله‌هايي از جنس آهن يا آلياژي از آن هستند که معمولا در اندازه ? اينچي (??? ميلي متر) ساخته شده و قابليت نصب بر روي يکي از چرخ‌هاي عقب، جلو و يا هر دو چرخ را دارند. وظيفه اصلي آن ها کمک به حفظ تعادل دوچرخه‎سوار در هنگام حرکات نمايشي با دوچرخه است. بدين صورت که دوچرخه‎سوار با گذاشتن پاي خود بر روي ميله قادر است تعادل دوچرخه را در حالتي که فقط يک چرخ آن روي زمين قرار دارد، حفظ کند.
دوچرخه کوهستان :اين دوچرخه‌ها معمولا داراي بدنه‌اي از جنس فولاد يا آلومينيوم، تک سرعته و داراي ترمزهاي V شکل هستند (البته در برخي از مدل‌هاي پيشرفته اين دوچرخه، از ترمز‌هاي ديسکي براي امنيت هرچه بيشتر کودک استفاده مي‌شود.). محافظ زنجير نيز به گونه‌اي طراحي شده که امکان خارج شدن زنجير از جاي خود به حداقل برسد.
نکات ايمني دوچرخه
•    ?- استفاده از ميله و گريپ فرمان استاندارد جهت افزايش راحتي و حفظ کنترل دوچرخه.
•    ?- ترمز اين دوچرخه‌ها (ترمز V و يا ديسکي) به گونه‌اي عمل مي‌کنند که اگر کودک به ناگهان اقدام به ترمز نمود، تعادل خود را از دست ندهد.
•    ?- استفاده از پنجه رکاب با سطح شياردار که مانع از لغزش پاي کودک مي‌شود.
•    ?- طراحي فاصله ميله بالايي بدنه تا زمين به گونه‌اي در نظر گرفته شده است که در صورت بروز حادثه و يا حتي در زمان پياده يا سوارشدن بر دوچرخه احتمال برهم خوردن تعادل و ايجاد جراحت در حداقل ممکن است.