روش های درست چیدمان میز غذا در مهمانی ها

خانه داري : رعايت اصول چيدمان ميز براي مهماني ها مي تواند شما را يک ميزبان حرفه اي جلوه دهد ، همچنين شکل زيباي ميز ، قرار گرفتن کارد و قاشق و چنگال در جاي صحيح و استفاده از گل ها و عناصر تزئيني نه تنها در ديد مهمان نسبت به شما تاثير گذار است بلکه مي تواند موجب شود که مهمان شما اشتها بيشتري براي غذا خوردن از خود نشان دهد و حداکثر سعي خود را براي رعايت آداب غذا خوردن به کار ببرد. هدف از چيدمان ميز عبارت است از؛ به نمايش گذاشتن خلاقيت تان براي پذيرايي از مهمان ، راحت تر کردن غذا خوردن، زيبا و دلپسند کردن غذا براي او است.با چيدانه همراه باشيد تا به شما نشان دهد چگونه ميزي در خور شخصيت مهمانان تان طراحي کنيد.

چيدمان ميز غذا خوري به سبک کلاسيک

فن چيدمان ميز ، يکي از فن ها و هنرهايي است که هر خانوم خانه داري بايد آن را بداند و به کار ببرد.چيدمان ميز داراي اصول و قواعدي است که اين اصول در موقعيت هاي مختلف ممکن است تغيير کنند.به طور مثال شرايط چيدمان ميز براي پذيرايي از مهمانان رسمي با چيدمان ميز براي يک مهماني دوستانه و خودماني کاملا فرق ميکند و همچنين وعده ي غذايي که در نظر داريد هم مي تواند بر اين اصول و قواعد تاثير گذار باشد.براي چيدمان ميزهاي غذا سبک هاي مختلفي وجود دارد ولي در همه اين سبک ها يک سري اصول و قواعد پايه اي وجود دارد که در همه ي سبک ها يکسان و مشترک هستند.

سبک مديترانه اي در چيدمان ميز غذا
اصلي ترين مواردي که در ميز غذا مورد استفاده قرار مي گيرند شامل بشقاب ، ليوان ، کارد و چنگال مي باشد.که براي قرار دادن هر کدام از اين وسايل روي ميز اصول خاصي را بايد پيروي کرد.

استفاده از رنگ آبي در چيدمان ميز غذاخوري
اولين اصلي که بايد براي چيدمان از آن پيروي کرد ، از کل به جز رسيدن است. به اين ترتيب که بايد از لبه هاي ميز شروع به چيدن وسايل کرد و کم کم به سمت مرکز ميز رسيد ، براي اين منظور در مرحله اول بايد بشقاب ها روي ميز قرار داد. بشقاب ها حتما بايد دقيقا روبروي صندلي ها قرار بگيرند و حتما به اندازه ي ?.? سانتي متر از لبه ميز فاصله داشته باشند. بشقاب هاي گود دقيقا روي بشقاب هاي تخت قرار مي گيرند به صورتي که مرکز هر دو بشقاب دقيقا به روي هم منطبق باشند. و دقت کنيد که کاسه ها هم به همين صورت روي ديگر بشقاب ها قرار ميگيرد.
بعد از بشقاب ها نوبت به ليوان ها مي رسد. ليوان ها در سمت راست و بالاي بشقاب ها قرار مي گيرند. بهتر است براي هر مهمان ? ليوان در نظر گرفته شود. اگر بلندي ليوان ها با يکديگر متفاوت است بهتر است آنها را به ترتيب بلندي از سمت چپ به راست بچينيد. هم چنين بايد به اين نکته توجه کنيد که بيش از سه چهارم ليوان را از نوشيدني پر نکنيد که مهمان بتواند بدون نگراني از ريخته شدن محتويات داخل ليوان روي ميز آن را برداشته و از آن استفاده کند.

استفاده از رنگ هاي شاد در چيدمان ميز غذا
مرحله بعد قرار دادن کارد ، قاشق و چنگال ها به روي ميز است. اصول کلي براي قرار دادن کارد به روي ميز اين است که لبه تيز آن هميشه بايد رو به بشقاب باشد. قاشق را در همان طرفي که کارد هست و در سمت راست آن بگذاريد. چنگال را بايد سمت چپ بشقاب گذاشت. مواقعي که خوردن غذاي مورد نظر احتياج به کارد نداشته باشد، آن را نبايد روي ميز گذاشت و در اين صورت چنگال را بايد به طرف راست بشقاب آورد. سرويس قاشق و چنگال

چيدمان غذا براي کريسمس
در صورتي که چند نوع کارد و چنگال و قاشق مورد احتياج باشد، بايد آنها را به ترتيب استفاده و در هر طرف از سمت به طرف بشقاب چيد. مثلاً اگر غذاي اول سوپ است، بايد در سمت راست بشقاب از خارج به داخل، اول قاشق سوپخوري را قرار داد، بعد از صرف سوپ، آن را با بشقاب سوپخوري برداشت تا با غذاي بعد، کارد و چنگال به کار برده شود. به اين ترتيب آخرين غذا يا وسايلي که بلافاصله پهلوي بشقاب قرار دارد صرف مي شود.