روش ساخت آلاچیق

آلاچيق، محلي سرپوشيده در يک فضاي باز و سرسبز است که محل مناسبي براي استراحت و کسب آرامش در فضايي آزاد و هواي پاک مي­باشد و سرپوشيده بودن آن مانع از باران و آفتاب مستقيم خواهد بود.
اگر با جمع دوستان يا کنار خانواده خود در حياطي زيبا و سرسبز در زير آلاچيق ساعاتي را به خوشي گذرانده باشيد و با نوشيدن چاي و قهوه يا خوردن کباب، زماني را سپري کرده باشيد حتماً خاطره خوش آن همچنان در ذهن شما باقي خواهد ماند.
محل آلاچيق، لزوماً مي­بايستي مناسب و مشرف به فضاي سبز و آبشار و مناظر زيباي موجود در حياط احداث شود، و به گونه­اي باشد که از لحاظ جغرافيايي محل، حائز کليه امتيازات باشداحمد حبيبي آلاچيق علاوه بر زيبايي خاص خود، مزاياي ديگري دارد که در حين استفاده از آن مشهود مي­گردد. اگر حياط منزل ويلايي شما وسيع است مي­توانيد يک آلاچيق جداگانه براي استخر تعبيه کنيد که مخصوص استخر باشد.
آلاچيق هاي ساده باغي که از جنس طبيعت اجرا شده اند از آرامش و صفاي خاصي برخوردار هستند ولي اگر ميخواهيد آلاچيق مدرن و مجللي اجرا کنيد مي بايستي در طراحي خود چند نکته را مد نظر داشته باشيد اين نوع آلاچيق در دو منطقه اجرا ميگردد يکي متصل به ساختمان در محيط تراس و ديگري در محوطه باغ که کمي از ساختمان فاصله دارد ولي آنچه در اين دو نوع آلاچيق مشترک است امکانات رفاهي آن است اجراي باربيکيو و کباب پز در همين آلاچيق که يکي از ملزومات آلاچيق محسوب مي گردد اگر اين باربيکيو طبق اصول اجرا شود که در مقاله هاي سايت خودم احمد حبيبي شرايط و اصول ساخت آن را توضيح داده ام مي تواند محيط ايده ال و مطلوبي به شما ارائه دهد و دود هيزم و ذغال مزاحمتي براي شما نخواهد داشت و لازم نيست باربيکيو در فاصله دورتري از آلاچيق ايجاد گردد.
لازمه اين باربيکيو داشتن روشويي آب و انشعاب فاضلاب است که ضرورت آن زمان نياز حس ميگردد و محل مناسبي براي جمع آوري و دسترسي آسان به چوب و ذغال و لوازم مورد نياز که شکل آن بنا به سليقه و خلاقيت شما دارد.در اغلب اشکال و تصاويري که از آلاچيق هاي کشور هاي خارجي مشاهده کرده ام معمولا به اين شکل بوده که کباب پز اجرا شده در آلاچيق با دوکابين در طرفين کابين روشويي و ظرفشويي و کابين ديگر محل نصب فن و جعبه برق و ذخيره سازي چوب و ذغال و لوازم ديگر مي باشد.
نحوه طراحي و تزئين آلاچيق با سليقه افراد متفاوت است برخي افراد آبشار و آبنما را در ترکيب آلاچيق تلفيق مي نمايند و برخي ترجيح مي دهند در وسط برکه آب اجرا نمايند ترکيب صندلي ها و گلدانها و غيره سقف و کف همگي به سليقه افراد بستگي دارد ولي هرچه به طبيعت نزديک باشد و از سبک هاي روستيک استفاده شود بهتر است.
شمهم نيست سقف آلاچيق را از چه جنسي انتخاب نمائيد احمد حبيبيولي آنچه امروزه متداول شده سقف شيبدار و چندضلعي از سفال قهوه­اي رنگ مي­باشداحمد حبيبي آلاچيق مي­تواند از جنس فلز يا آجر، کامپوزيت باشد ولي آنچه لذت حضور را دوچندان مي­نمايد آلاچيق طبيعي است که از شاخه و برگ و تنه درختان درست مي­شود. شما مي­توانيد با سيماناحمد حبيبي آلاچيقي از درخت را به صورت مجازي ساخته و استفاده نماييد براي اين منظور بايد اسکلت آلاچيق را از فلز بسازيد و روي آن را با توري و يا رابيتز بپوشانيد، سپس با ترکيب 60 درصد سيمان و 40 درصد پودر سنگ ملاطي ساخته و بوسيله ابزاري روي محلي که توري کشيده­ايد بکشيد به گونه­اي که توري زير ملاط محو شوداحمد حبيبي مجدداً ملاطي به صورت خشک ترکيب نماييد که مخلوطي از 40 درصد سيمان و 40 درصد پودر سنگ و 20 درصد پودر رنگي (ترجيحاً قهوه­اي) باشد مقداري از آن ملاط را با آب مخلوط کرده و روي محل قبلي بکشيداحمد حبيبي در حين کشيدن اين ملاط مي­توانيد قسمت­هايي را برجسته کنيد تا به شکل، قسمت بريده شده شاخه­هاي درختان بشود اين عمل را با دستکش انجام داده و بوسيله چنگالي روي ملاط رنگي که کشيده­ايد فشار دهيد و شيارهايي ايجاد نمائيد. توجه داشته باشيد که هم، ملاط طولي زيادي مصرف نکنيد که سريع خشک شود که در اين صورت نمي­توانيد شيارهاي مورد نظر را اجرا نمائيد و هم شيارها را به صورت بي­قاعده و نامنظم ولي به صورت يکطرفه باشد بکشيد. ضخامت اين ملاط رنگي مي­تواند چند سانتي­متر باشد.
دقت نمائيد که اگر مي­خواهيد تنه درخت مجازي را بزرگ جلوه دهيد مي­بايستي از چنگال بزرگتر استفاده نماييد.
امتياز اين روش اينست که ضمن تشابه زياد به پوسته درخت، در صورت وارد شدن ضربه و آسيب به قسمت­هاي اين آلاچيق هرگز، آسيب نمايان نخواهد بوداحمد حبيبي زيرا مغز ملاط يکدست مي­باشد و هيچگاه نيازي به نقاشي سالانه بر روي آن نخواهد بود. در قسمت­هايي که به عنوان برش شاخه مشخص کرده­ايد با ملاطي به شيوه قبل ولي به رنگ کرم يا زرد يا نارنجي روشن درست نماييد و با کاردک بکشيد و با لبه چنگال يا چاقو شيارهايي به صورت دوراني داخل محل خش بياندازيد.
اين فرمول را مي­توانيد براي موارد ديگر نيز استفاده نمائيد لبه باغچه­ها را به شکل تنه درخت خوابيده اجرا نماييد يا نرده­هاي چوبي بسازيد.
اميدواريم در آلاچيقي که مي­سازيد لذت کافي را ببريد و به خاطر داشته باشيد که با مشارکت ساکنين مجتمع مسکوني مي­توانيد حياطي زيبا و سرسبز احداث کرده و آلاچيقي را در درون آن محيط بسازيد تا همگان از شيريني لحظات حضور در آن بهره­مند گردند.