روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی فروشگاه

مبحث رنگ در طراحي دکوراسيون داخلي موضوعي بسيار مهم و اهميت آن غير قابل انکار است. هر رنگ در دکوراسيون داخلي مي تواند داراي مفهوم خاصي باشد و براي مکان خاص با شرايط خاص دکور منزل هماهنگي داشته باشد. برخي از رنگها رنگ هاي اکتيوز هستند، و برخي ديگر دِاکتيو و برخي ديگر خنثي مي باشدند/

گاهي به رنگهاي اکتيو واژه شاد هم در اصطلاح عموم تعلق مي گيرد. رنگ قرمز ، رنگ نارنجي و رنگهاي شاد ديگر نظير فسفري و يا زرد اينها رنگهاي اکتيو هستند. عموماً بدليليت فعاليت بالاي اين رنگها در تحريک بينايي و سيستم عصبي بهتر از اين رنگها به عنوان رنگ زمينه اصلي بکار نروند و بصورت رنگهاي همراه در حاشيه قرار گيرند. رنگهاي دي اکتيو يا همان غير فعال با حس آرامش همراه هستند. رنگهايي مثل آبي ، سرمه اي و … رنگهاي ديگر که خنثي هستند نوعي حالت هماهنگي بين اين دو رنگ را دارند و سبب Modifring مي گردند. از جمله اين رنگها مي توان رنگ بنفش را نيز نام برد. از جمله رنگهاي خنثي خاکستري ، سفيد و کرمي و غيره هستند. اين رنگها به تنهايي احساس چندان خوبي القاء نمي کنند و هر يک داراي يک شخصيت خاص هستند مثلاً رنگ سفيد القا کننده بهداشت است و ممکن است به تنهايي در لباس بکار رود . و يا در دکوراسيون مطب رنگ غالب باشد. معمولاً بايد با رنگهاي قبلي يعني اکتيو و غير اکتيو ترکيب شوند تا بتوانند اثر بهتري را القاء کنند. از ديگر موارد اين رنگها مي توان رنگ سياه و يا قهوه اي را نيز نام برد. دکوراسيون فروشگاه

در طراحي دکوراسيون داخلي برخي طراحن سعي مي کنند که تا با ايجاد کنتراست بين رنگها هارموني خاص خود را ايجاد کنند. مثلاً کنار هم قرار دادن رنگهاي اکتيو و غير اکتيوز مي تواند حس خوبي ايجاد کند. رنگ قرمز و سبز از جمله اين تضادها مي باشد. برخي ديگر از تضادها همان سياه و سفيد است. از کجا اين تضادها را ياد بگيريم ؟ به سادگي برروي فيلم عکاسي (نگاتيو) نگاه کنيد و متضاد هر رنگ را پيدا مي کنيد.

هر رنگ و ترکيبات مختلف آن مي تواند براي بخشهاي مناسب منزل مناسب باشد. رنگ بندي اتاق خواب ، اتاق خواب کودک، کابينت آشپزخانه سالن پذيرايي و … متناسب با کارايي آن محل و نوع سبک کلي دکوراسيون داخلي منزل بايد تناسب داشته باشد.

روانشناسي رنگ در دکوراسيون داخلي
رنگ آميزي به طرز عجيبي از نظر رواني فضا را مي تواند تغيير دهد. همگي مي دانيم که اگر تمام يک اتاق را قرمز کنيم ممکن از در مدت کوتاهي اثار رواني بسيار بدي بروي ما داشته باشد و دچار سردردهاي شديد شويم. از آنجايي که ?? درصد از ادراک ما از طريق بينايي است و حدود ?? درصد از اين اداراک با رنگها در ارتباط است، مي توانيم اثرات عجيب رنگ را بر روان وبرداشت و درک مان از محيط متوجه شويم. اگر اتاق کوچک است و مي خواهيد بزرگتر به نظر بياييد از رنگهاي سرد استفاده کنيد اين سبب ايجاد حس سردي و آزادي مي گردد. و برعکس رنگهاي گرم فضا را کوچکتر مي کنند و ترکيب آنها مي تواند بسيار مناسب باشد. يکي از مهترين بخشها در بررسي رنگها در اتاق ديوارها هستند شايد بتواند ?? تا ?? درصد کل رنگ آميزي را به آنها نسبت داد. رنگ وسايل و کف بقيه نسبت رنگ آميزي را به خود اختصاص مي دهند. بنابراين اصل درک شما از فضاي يک اتاق رنگ آميزي ديوارهاي آن است. سعي کنيد رنگ ها را در نور طبيعي مشاهده کنيد و تصميم بگيريد زيرا واضح تر هستند و به واقعيت نزديک تر مي باشند. در مقالات ديگر در ارتباط با نحوه نور پردازي نيز صحبت کرده ايم.

تاثير رنگها بر احوال و روحيات و روان شما امر اثبات شده است. تاثيرات بلند مدت زندگي در محيطي که خوب رنگ آميزي شده باشد مي تواند کاملاً شخصيت يک فرد را در زندگي تغيير دهد و رفتارهاي وي را تحت تاثير قرار دهند. کوچکترين پاسخي به محرک هاي محيط مي تواند مسير زندگي افراد را تغيير دهد پس بنابراين تاثير رنگ آميزي وقتي مي تواند رفتار شما را تحت تاثير قرار دهد و رفتار شما آينده شما را تغيير دهد، بايد بسيار بيشتر از پيش به موضوع رنگ بندي توجه کنيد.

در ادامه به بررسي يکي از رنگهاي پر طرفدار يعني صورتي مي پردازيم
اين رنگ دوست داشتني مخصوصاً مورد علاقه خانمها رنگي است که از نظر رواني حس شادي، ظرافت و آرامش القاء مي کند. از آنجايي که خانمها جنس لطيف هستند اين رنگ شديداً حس لطافت را در انسان القاء مي کند. رنگي است که جزو رنگهاي شاد محسوب مي شود و سيستم عصبي را تحريک مي کند ولي آنقدر مثل قرمز خشن نيست. رنگي پر هياهيو ولي ناز . در حالي که گرما دارد ولي حس خنکي نيز القا مي کند. معمولاً مناسب براي اتاق دختر بچه مي باشد ولي آقايان هم با ديدن آن احساس صلح و دوستي خوبي مي گيرند. رنگي کودکانه که بزرگسالان را نيز کودک درونشان را فعال مي کند. اين رنگ از نظر عصبي به شدت مي تونه تعادل رواني ايجاد کنه و از استرس کم کنه . 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ