روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی فروشگاه

مبحث رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی موضوعی بسیار مهم و اهمیت آن غیر قابل انکار است. هر رنگ در دکوراسیون داخلی می تواند دارای مفهوم خاصی باشد و برای مکان خاص با شرایط خاص دکور منزل هماهنگی داشته باشد. برخی از رنگها رنگ های اکتیوز هستند، و برخی دیگر دِاکتیو و برخی دیگر خنثی می باشدند/

گاهی به رنگهای اکتیو واژه شاد هم در اصطلاح عموم تعلق می گیرد. رنگ قرمز ، رنگ نارنجی و رنگهای شاد دیگر نظیر فسفری و یا زرد اینها رنگهای اکتیو هستند. عموماً بدلیلیت فعالیت بالای این رنگها در تحریک بینایی و سیستم عصبی بهتر از این رنگها به عنوان رنگ زمینه اصلی بکار نروند و بصورت رنگهای همراه در حاشیه قرار گیرند. رنگهای دی اکتیو یا همان غیر فعال با حس آرامش همراه هستند. رنگهایی مثل آبی ، سرمه ای و … رنگهای دیگر که خنثی هستند نوعی حالت هماهنگی بین این دو رنگ را دارند و سبب Modifring می گردند. از جمله این رنگها می توان رنگ بنفش را نیز نام برد. از جمله رنگهای خنثی خاکستری ، سفید و کرمی و غیره هستند. این رنگها به تنهایی احساس چندان خوبی القاء نمی کنند و هر یک دارای یک شخصیت خاص هستند مثلاً رنگ سفید القا کننده بهداشت است و ممکن است به تنهایی در لباس بکار رود . و یا در دکوراسیون مطب رنگ غالب باشد. معمولاً باید با رنگهای قبلی یعنی اکتیو و غیر اکتیو ترکیب شوند تا بتوانند اثر بهتری را القاء کنند. از دیگر موارد این رنگها می توان رنگ سیاه و یا قهوه ای را نیز نام برد. دکوراسیون فروشگاه

در طراحی دکوراسیون داخلی برخی طراحن سعی می کنند که تا با ایجاد کنتراست بین رنگها هارمونی خاص خود را ایجاد کنند. مثلاً کنار هم قرار دادن رنگهای اکتیو و غیر اکتیوز می تواند حس خوبی ایجاد کند. رنگ قرمز و سبز از جمله این تضادها می باشد. برخی دیگر از تضادها همان سیاه و سفید است. از کجا این تضادها را یاد بگیریم ؟ به سادگی برروی فیلم عکاسی (نگاتیو) نگاه کنید و متضاد هر رنگ را پیدا می کنید.

هر رنگ و ترکیبات مختلف آن می تواند برای بخشهای مناسب منزل مناسب باشد. رنگ بندی اتاق خواب ، اتاق خواب کودک، کابینت آشپزخانه سالن پذیرایی و … متناسب با کارایی آن محل و نوع سبک کلی دکوراسیون داخلی منزل باید تناسب داشته باشد.

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی
رنگ آمیزی به طرز عجیبی از نظر روانی فضا را می تواند تغییر دهد. همگی می دانیم که اگر تمام یک اتاق را قرمز کنیم ممکن از در مدت کوتاهی اثار روانی بسیار بدی بروی ما داشته باشد و دچار سردردهای شدید شویم. از آنجایی که ۸۰ درصد از ادراک ما از طریق بینایی است و حدود ۶۰ درصد از این اداراک با رنگها در ارتباط است، می توانیم اثرات عجیب رنگ را بر روان وبرداشت و درک مان از محیط متوجه شویم. اگر اتاق کوچک است و می خواهید بزرگتر به نظر بیایید از رنگهای سرد استفاده کنید این سبب ایجاد حس سردی و آزادی می گردد. و برعکس رنگهای گرم فضا را کوچکتر می کنند و ترکیب آنها می تواند بسیار مناسب باشد. یکی از مهترین بخشها در بررسی رنگها در اتاق دیوارها هستند شاید بتواند ۵۰ تا ۶۰ درصد کل رنگ آمیزی را به آنها نسبت داد. رنگ وسایل و کف بقیه نسبت رنگ آمیزی را به خود اختصاص می دهند. بنابراین اصل درک شما از فضای یک اتاق رنگ آمیزی دیوارهای آن است. سعی کنید رنگ ها را در نور طبیعی مشاهده کنید و تصمیم بگیرید زیرا واضح تر هستند و به واقعیت نزدیک تر می باشند. در مقالات دیگر در ارتباط با نحوه نور پردازی نیز صحبت کرده ایم.

تاثیر رنگها بر احوال و روحیات و روان شما امر اثبات شده است. تاثیرات بلند مدت زندگی در محیطی که خوب رنگ آمیزی شده باشد می تواند کاملاً شخصیت یک فرد را در زندگی تغییر دهد و رفتارهای وی را تحت تاثیر قرار دهند. کوچکترین پاسخی به محرک های محیط می تواند مسیر زندگی افراد را تغییر دهد پس بنابراین تاثیر رنگ آمیزی وقتی می تواند رفتار شما را تحت تاثیر قرار دهد و رفتار شما آینده شما را تغییر دهد، باید بسیار بیشتر از پیش به موضوع رنگ بندی توجه کنید.

در ادامه به بررسی یکی از رنگهای پر طرفدار یعنی صورتی می پردازیم
این رنگ دوست داشتنی مخصوصاً مورد علاقه خانمها رنگی است که از نظر روانی حس شادی، ظرافت و آرامش القاء می کند. از آنجایی که خانمها جنس لطیف هستند این رنگ شدیداً حس لطافت را در انسان القاء می کند. رنگی است که جزو رنگهای شاد محسوب می شود و سیستم عصبی را تحریک می کند ولی آنقدر مثل قرمز خشن نیست. رنگی پر هیاهیو ولی ناز . در حالی که گرما دارد ولی حس خنکی نیز القا می کند. معمولاً مناسب برای اتاق دختر بچه می باشد ولی آقایان هم با دیدن آن احساس صلح و دوستی خوبی می گیرند. رنگی کودکانه که بزرگسالان را نیز کودک درونشان را فعال می کند. این رنگ از نظر عصبی به شدت می تونه تعادل روانی ایجاد کنه و از استرس کم کنه .