ده اصل کلیدی خرید سرویس چینی جهیزیه

نوعروس ها زمان خريد سرويس چيني جهيزيه خود بسيار هيجان زده هستند و ممکن است به خاطر اين هيجان يا تحت فشار فروشندگان غير منصف و اطرافيان و به دليل عدم دسترسي به اطلاعات دقيق از نکات کليدي انتخاب غافل بمانند. از اين رو تصميم گرفتيم در اين مقاله به ده اصل کليدي در خريد سرويس چيني جهيزيه اشاره کنيم ، محصولاتي دوست داشتني که شايد بيش از هر کالاي مصرفي ديگري سالها ميهمان خانه هاي شما باشند.

اصل اول: فرم و نقش ظروف چيني
تحقيقات ما نشان ميدهد مهمترين نکته در هنگام خريد سرويس چيني جهيزيه ، فرم ظرف و طرح و نقش روي آنها است. بنابر اين لازم است در هنگام انتخاب به زيبايي فرم، رعايت اصول ارگونومي در طراحي، کاربردي بودن ظروف و به موازات همه اينها به رنگ و نقش دلخواه خود توجه نماييد.
اگر علاقمند به رنگ خاصي هستيد يا تمايل به هماهنگي ظروف آشپزخانه با دکوراسيون منزل يا ساير اشياء پذيرايي خود داريد، بهتر است ظروفي را که داراي تنوع کافي نقش و طرح باشند، خريداري نماييد. به خاطر داشته باشيد که ظروف چيني ساليان دراز خاطرات سالهاي خوش زندگي شما را برايتان زنده خواهند کرد و اگرچه گرفتن مشاوره از نزديکان در اين انتخاب به شما کمک مي کند، ولي نهايتا ظروف چيني سرويس جهيزيه شما مي بايست مطابق ميل و سليقه خودتان خريداري گردند.پس به سليقه خود اعتماد داشته باشيد و اجازه ندهيد ديگران شما را در انتخاب طرح محبوبتان مردد نمايند.
انتخاب ظروف چيني با توجه به نوع پذيرايي انجام مي پذيرد. به اين معني که براي مراسم رسمي و پذيرايي از ميهمانان خاص معمولا از رنگها و نقوش کلاسيک و براي استفاده روزمره در منزل از سرويس هاي چيني با رنگهاي شاد و اشتها آور استفاده مي شود.


اصل دوم: کيفيت ظروف چيني
علاوه بر زيبايي بايد به کيفيت سرويس چيني نيز توجه داشت. مواردي از قبيل سبکي، شفافيت و نورگذري، استقامت در برابر ضربه و شوکهاي حرارتي، قابليت استفاده در مايکروويو، ثابت ماندن طرح و نقش پس از شستشو در ماشين ظرفشويي و بهداشتي بودن ظروف، از آن جمله اند.
سرويس هاي چيني با کيفيت، معمولا سبک و در عين حال بسيار سخت هستند. مقاومت و سختي لعاب و بدنه در برابر خط و خش و استقامت لبه در مقابل ضربه که معمولا موجب لب پر شدن ظرف مي گردد، از جمله مزاياي کيفي ظروف چيني مرغوب به شمار مي آيد. بعلاوه چيني با کيفيت مطلوب، در مقابل شوک هاي حرارتي مقاوم بوده و در درجه حرارت بالاي فرهاي خانگي و صنعتي دچار ترک خوردگي نمي شود.

علاوه بر اين توجه به استانداردهاي کيفي محصولات نظير گواهينامه CE اتحاديه اروپا مي تواند معيار مناسب ديگري براي تشخيص مرغوبيت سرويس چيني باشد.

اصل سوم: قابل شستشو بودن ظروف چيني در ماشين ظرفشويي
با توسعه زندگي ماشيني، امروزه در بسياري از کشورهاي جهان شستشوي دستي ظروف چيني منسوخ شده و اين وظيفه به ماشينهاي ظرفشويي واگذار گرديده است. لذا ثبات رنگ و مقاومت طرح و نقش ظروف در مقابل درجه حرارت بالا و مواد شوينده بسيار قوي که در ماشين هاي ظرفشويي خانگي و صنعتي مورد استفاده قرار مي گيرند، نيز از ديگر مزاياي يک سرويس چيني مناسب استفاده روزمره است. در پشت اين سرويسها که با روش دکور داخل لعابي توليد مي شوند، معمولا عبارت "Dishwasher Safe" به معني قابل شستشو در ماشين ظرفشويي ذکر مي گردد.

بنابراين چنانچه قصد داريد از سرويس چيني خود براي يک يا چند نوبت در روز استفاده کنيد توصيه مي کنيم جهت حفظ درخشندگي و زيبايي طرح آن از سرويس هاي قابل شستشو در ماشين ظرفشويي انتخاب نماييد تا در طول زمان با مشکل کم رنگ يا پاک شدن طرح روي ظرف مواجه نشويد.

اصل چهارم: بهداشت ظروف چيني
اگرچه ظروف چيني نسبت به ساير انواع ظروف غذاخوري، بهداشتي ترين نوع ظروف محسوب مي شوند، ليکن بعضا در تزئين بعضي انواع ظروف بي کيفيت وارداتي ممکن است از فلزات سنگين (نظير سرب و کادميوم) براي ايجاد ظاهري براق به صورت کاذب استفاده گردد که براي سلامت انسان مضر است.
به همين دليل بهداشت ظروف چيني نيز به اندازه بهداشت مواد غذايي مورد مصرف در آنها اهميت دارد و مواد اوليه اي که در ساخت اين ظروف بکار گرفته مي شود مي بايست سالم و مناسب تماس با مواد غذايي باشد.
اين امر معمولا توسط اداره بهداشت و استاندارد کشورها کنترل مي گردد. لذا لازم است در هنگام خريد به وجود علامت بهداشت و استاندارد روي بسته بندي اين ظروف توجه فرماييد.


اصل پنجم: تنوع و تعداد قطعات کاريردي ظروف چيني
نوع و تعداد قطعات موجود در سرويس چيني يکي ديگر از مواردي که در هنگام انتخاب سرويس جهيزيه مي بايست مورد توجه قرار گيرد. براي يک خريد خوب و مقرون به صرفه مي بايست با توجه به الگوي مصرف خانواده هاي ايراني ،تا حد امکان از خريد قطعات اضافه پرهيز کرد.به طور مثال چنانچه استفاده روزمره مورد نظر باشد ،اقلامي مثل جاي دستمال کاغذي ،زنگوله ،جاشمعي،قاشق چيني و... معمولاً ضروري به نظر نمي رسد و صرفاً هزينه اضافه اي را به مصرف کننده تحميل مي نمايد.از سوي ديگر بايد توجه کنيم که سرويس جهيزيه اي که خريداري ميکنيم به تعداد کافي از اقلام ضروري سرويس هاي غذاخوري ، چايخوري و ... را دارا باشد. (اقلامي نظير: ديس با ابعاد مختلف, سالادخوري، ظرف سوپ خوري ، فنجان و نعلبکي ...).

اصل ششم: خريد ظروف چيني براساس تعداد مهمانان
چنانچه قصد پذيرايي از بيش از6 يا 12 نفر ميهمان را در يک نوبت داشته باشيد، مي بايست سرويسي را انتخاب کنيد که امکان سفارش اقلام تکي يا سرويس هاي تکميلي از اقلام پرمصرف آن نظير بشقابها را داشته باشد. در اينصورت علاوه بر اينکه از خريد دو يا چند سرويس يکسان با اقلام کم مصرف تکراري (مثل ظرف سوپخوري، قندان، قوري و ..) خودداري مي کنيد، به تعداد کافي هم از اقلام پرمصرف نظير بشقابها در اختيار خواهيد داشت.

اصل هفتم: خريد از فروشگاههاي معتبر ظروف جهيزيه
با توجه به تنوع اقلام پذيرايي و به منظور هماهنگي اين اقلام بر روي ميز پذيرايي شما، بهتر است ظروف چيني مورد نياز خود را از فروشگاه هايي که اقلام جهيزيه را بصورت يک بسته کامل ارائه ميکنند، تهيه نماييد. در اين صورت ديگر براي خريد بقيه اقلام سر ميز دغدغه اي نخواهيد داشت و مي توانيد در کوتاهترين زمان، بهترين خريد را بطور يکجا انجام دهيد.
بعلاوه با خريد از فروشگاههاي معتبر که محل عرضه مستقيم برندهاي تجاري خوشنام باشند احتمال هر گونه تقلب و سوء استفاده به حداقل مي رسد. و شما مي توانيد از اصل بودن کالاي خريداري شده اطمينان داشته باشيد. از خصوصيات ديگر فروشگاههاي معتبر لوازم خانگي ميتوان به خدمات پس از فروش مناسب، تضمين کيفيت، تامين قطعات شکسته يا کسري و امکان تعويض و يا مرجوع کردن کالا اشاره نمود.

اصل هشتم: ضمانت نامه ظروف چيني
ظروف چيني به دليل خصوصيت شکنندگي معمولا در برابر شکست ناشي از ضربه ضمانت نمي شوند ليکن بعضاً توليد کنندگان معتبري که براي رضايتمندي مشتري خود اهميت ويژه قائلند، در مواردي تعويض يا جايگزيني قطعات شکسته به تعداد محدود را تقبل مي کنند. بعلاوه اين توليد کنندگان ثبات رنگ و نقش روي ظروف قابل شستشو در ماشين ظرفشويي را بطور مادام العمر تضمين مي کنند. بنا براين بهتر است براي سرويس جهيزيه خود از محصولاتي تهيه نماييد که در صورت شکست يک قطعه، اقلام يدکي آن موجود يا قابل تهيه باشد.

اصل نهم: قيمت ظروف چيني جهيزيه
قيمت ظروف چيني جهيزيه ، از ديگر ملاحظات مهم در خريد سرويس جهيزيه است. بارها شاهد بوده ايم که يک سرويس چيني فقط به دليل مارک خارجي روي آن به قيمت گزافي در بازار عرضه مي گردد و اين در حالي است که معمولا نظارت صحيحي بر قيمت و کيفيت توليد اين محصولات وجود نداشته و بعضاً بهداشتي بودن آنها نيز مورد سوال است. جالب است بدانيد علي رغم قيمت مناسب ظروف چيني با کيفيت توليد ايران، هم اکنون سالها است که اين ظروف به سراسر دنيا صادر شده و از استقبال خوبي در بازارهاي اروپايي برخوردار بوده اند.

اصل دهم: برند ظروف چيني
يکي ديگر از نکات مهم در هنگام خريد سرويس چيني ، توجه به نام تجاري و برند محصول مي باشد. با وجود محصولات متفرقه در بازار امروز که اتفاقا از تنوع بسياري نيز برخوردارند، خريد ظروف چيني صرفا به دليل طرح و نقش زيبا يا قيمت پايين مي تواند تجربه خريد خوبي را بهمراه نداشته باشد و اعتماد کردن به برندهاي باسابقه چيني که در طول سالها کيفيت محصولات و خدمات پس از فروش خود را حفظ کرده اند و از محبوبيت بيشتري نزد مصرف کنندگان خود برخوردارند ، انتخاب معقولانه اي خواهد بود.