درباره آلاچیق

همه ما از اين که ساعاتي را در فضاي سبز و در دل طبيعت بگذرانيم لذت مي بريم. البته خوشحال تر خواهيم شد که بتوانيم چنين فضايي را در حياط خانه ( آپارتمان ) و يا ويلاي خود داشته باشيم. در اين مواقع داشتن آلاچيق و سايه باني که بتواند ما را از تابش مستقيم نور خورشيد و يا بارش باران و برف در امان نگه دارد لازم به نظر مي رسد. با اين شرايط هر گاه که بخواهيم با هر وضعيت آب و هوايي مي توانيم از فضاي سبز لذت ببريم.
همانطور که همه ما مي دانيم هدف ما از داشتن آلاچيق، داشتن مکان و سرپناهي براي ارتباط ما با طبيعت است. براي طراحي و ساخت آلاچيق به نظر مي رسد استفاده کردن از مواد و مصالح طبيعي همچون سنگ و چوب مي تواند حس نزديکي ما را با طبيعت بيشتر کند.
علاوه بر اين که مي توانيد از ترکيب سنگ و چوب در کنار هم استفاده کنيد، در طراحي امکان دارد که وجود يکي از آنها نسبت به ديگري چشمگير تر باشد. کف پوش هاي سنگي اگر طرح و رنگ آنها با ظرافت انتخاب شده باشد مي تواند جلوه زيبايي به آلاچيق ببخشد.

هماهنگي مصالح با مبلمان در طراحي آلاچيق
اگر انتخاب شما براي ساخت آلاچيق استفاده از چوب است، مي توانيد با انتخاب صندلي و مبلمان چوبي با رنگ هماهنگ با چارچوب و کف پوش محيطي زيبا را بيافرينيد.

طراحي سقف و ديوار آلاچيق
سقف هاي پوشالي
در بعضي از مناطق با توجه به نوع اقليم و شرايط مصالح بومي با استفاده از پوشال هاي گياهي سقف آلاچيق ها را با ترکيب با چارچوب هاي چوبي پوشش مي دهند. اين نوع آلاچيق ها را نيز مي توان در شمال ايران يافت که با ساقه هاي برنج ساخته مي شوند. در مناطق ديگر کشور نيز گياهان متفاوتي براي اين کار مورد استفاده قرار مي گيرند.

سقف هاي گياهي
شايد يکي از پرطرافدارترين نوع سقف براي آلاچيق ها، سقفهايي است که به کمک رشد گياهان رونده در طول زمان شکل مي گيرند. اين سقف ها بسيار زيبا هستند و حس طراوت و تازگي را به شما هديه مي دهند. زيبايي عبور نور از لا به لاي شاخ و برگ گياهان لذت حضور در آن فضا را بيشتر مي کند.

سقف هاي چوبي مشبک
سقف هاي چوبي مشبک، که همه شکل هاي انتزاعي از طبيعت را به خود گرفته اند نيز با عبور نور خورشيد از خود حس و حالي زيبا را به وجود مي آورند.
اين سقف ها با داشتن تنوع طرح و نقش اجازه مي دهد تا شما بتوانيد انتخابي متناسب را سليقه خود داشته باشيد.

ديوار هاي پارچه اي در طراحي آلاچيق
ديوارهاي پارچه اي مي توانند با ايجاد نيم سايه از تابش مستقيم آفتاب به محيط داخل آلاچيق جلوگيري کنند. شايد ديواره هاي پرده مانند آلاچيق و پوشش پارچه اي مبلمان ها بتواند حس هماهنگي را در طراحي آن تقويت کند.
سقف هاي پارچه اي تا شو
اين نوع سقف هاي پارچه اي با استفاده از ريل هايي که گيره هاي مخصوص را در خود جاي داده اند، به شما اجازه مي دهند تا باز يا بسته بودن سقف را خودتان انتخاب کنيد.

سقف و ديوارهاي حصيري
حصير ها مي توانند گزينه مناسبي براي پوشش سقف و ديوارهاي آلاچيق ها باشند. وجود آنها حس نزديک نزديکي با طبيعت را افزايش مي دهد و با توجه به اين که رطوبت را در خود نگه مي دارند با گذر باد از ميان ساقه هاي آن هوايي خنک را در محيط آلاچيق جريان مي دهند.

سقف و ديوار يک پارچه در طراحي آلاچيق
دست به تغيير ايده هاي قديمي بزنيد و از طراحي مدرن کمک بگيريد. همانطور که در تصوير مي بينيد در طراحي اين آلاچيق حد و مرزي ميان سقف و ديواره آن نمي توان يافت. در عين حال فرم و حالت سيال، زيبايي خاصي به آن بخشيده است.

سقف هاي کوچک با عرض کم براي آلاچيق ها
لزومي ندارد که فکر کنيد حتما تمامي محيطي را که مي خواهيد از آن استفاده کنيد بايد مسقف کرد. با در نظر گرفتن جهت تابش خورشيد مي توانيد از سقف هايي با عرض کم و طول زياد در کنار ديواره ها استفاده کنيد.