حمل و نقل اثاثیه به خانه کوچکتر

چگونه از شلوغي خانه‌مان کم کنيم ؟!
آيا مي‌خواهيد به خانه‌اي کوچک‌تر نقل مکان کنيد اما آن‌قدر اطرافتان شلوغ است که نمي‌دانيد چه بکنيد؟
با گذشت زمان، وسايل زيادي را دور خودمان انباشته مي‌کنيم، کمدهايي پر از لباس، هديه‌هايي که تاکنون استفاده نکرده‌ايم و نخواهيم‌ کرد، وسايلي که براي روز مبادا کنار گذاشته‌ايم و اشيايي که فقط براي‌ ما ظاهري آشنا دارند و به هيچ دردي نمي‌خوردند!
اکنون وقت آن رسيده ‌است که از شر همه‌ي وسايل اضافه راحت شويم و خانه‌مان را مانند گياهان، “هرس” کنيم!

گام‌هاي لازم:
نياز‌هاي اساسي‌تان را برآورد کنيد. ممکن است روزي بخواهيد ورزش کنيد ولي تردميل و وسايل ورزشي‌تان مدتي است که بي‌استفاده مانده است! يک جفت کفش مخصوص دويدن يا پياده‌روي بيشتر به کارتان نمي‌آيد؟! آيا کسي از صندلي توي اتاق استفاده مي‌کند؟ ميز نهارخوري چطور؟
تصميم گرفتن در مورد اين که واقعا به چه چيزي نياز داريد مستلزم يک بررسي عميق درباره‌ي زندگي روزمره ي شما و الويت‌بندي برنامه ها و وسايل ضروري “در حال حاضر” است، نه چيزهايي که مي‌خواهيد در آينده اضافه کنيد.
در خانه‌ي خود راه برويد و با دقت همه‌ي اثاثيه‌ي منزل را بررسي کنيد. از خودتان بپرسيد در يک سال اخير چند بار از آن استفاده کرده‌ايد. صادقانه جواب بدهيد و اگر فکر مي‌کنيد مي‌توانيد بدون آن هم زندگي کنيد، بايد به بيرون از خانه انتقال دهيد. يادداشت‌برداري فراموش نشود. اکثر وسايل بي استفاده ، احترامي است که به هدف هاي دست نيافته‌مان مي‌گذاريم!

دستگاه‌هاي ورزشي، کتاب‌هايي که قصد داريم بخوانيم، ميزي که قرار است روي آن غذا صرف کنيم مواردي هستند که هميشه براي استفاده از آن‌ها برنامه‌ريزي مي‌کنيم ولي هيچ‌وقت تحقق پيدا نمي‌کند! ما وسايل را با عنوان ” در صورت نياز” دور خود انباشته مي‌کنيم يا اميدواريم حضور آن‌ها روزي به ما انگيزه‌ي لازم را براي استفاده را بدهد. اما بياييد واقع‌بين باشيم، اگر روي تردميل شما چند سانتي‌متر گرد و غبار نشسته‌است و شما هنوز هم انگيزه نداريد، چرا فکر مي‌کنيد روزي اين اشتياق را پيدا خواهيد کرد؟!
خانه را با دقت وارسي کنيد. هر کابينت، کشو، طبقه و کمد بايد خالي شود. تنها لوازمي را برگردانيد که از ضروريات واقعي هستند. مثلا گردگيري را که هر روز استفاده مي‌کنيد را نگه داريد ولي قاشق مخصوص خربزه وقتي حتي به خربزه علاقه هم نداريد اضافه است! لوازم اضافه را در جعبه يا کيف‌هاي بزرگ در گاراژ نگهداري کنيد.
وسايل بلا استفاده را براي فروش بگذاريد.
اگر تعداد لوازم براي فروش زياد است، در حياط منزل حراج کنيد ولي اگر مي‌خواهيد فروش با سرعت بيشتري انجام شود، از سرويس هاي حراج و فروش اثاثيه کمک بگيريد. اگر زمان به اندازه‌ي کافي در اختيار داريد از سايت‌هايي مانند Craigslist و eBay براي فروش استفاده کنيد. روش اينترنتي پردرآمد‌تر است اما به وقت بيشتري نياز دارد. باربري تهران

eBay راهي مناسب براي فروش لوازم کلکسيون مانند آلبو‌م‌هاي قديمي، مجله‌هاي طنز و … است. تصاويري زيبا و با کيفيت از اجناس خود بگيريد و با نوشتن چند جمله بيننده را وسوسه کنيد! فراموش نکنيد که شما يک فروشنده هستيد، پس کاري کنيد تا اجناس به فروش بروند! پارچه‌هايي که قبلا در دکوراسيون منزل استفاده کرده‌ايد به شرکت‌هاي ارسال بسته‌ها بفروشيد. قبل از فروش از چند جا قيمت را سوال کنيد تا بهترين حالت را پيدا کنيد.

نظم را رعايت کنيد!
قبل از تعويض خانه، زمان خوبي براي پيدا کردن فضاي ذخيره سازي است. مي‌توانيد هنگام جمع کردن وسايل به اين موضوع فکر کنيد. لوازم خود را در جعبه‌هاي مخصوص قرار دهيد تا حمل و نقل و جايابي دوباره آسان‌تر باشد. سبد‌هاي پلاستيکي براي اين کار بسيار مناسب هستند. اندازه‌هاي متنوع دارند و قابل دسته‌بندي هستند و چون لوازم داخل به آساني قابل مشاهده هستند پيدا کردن يک چيز زياد طول نخواهد کشيد. هر جعبه را با نام اتاق نام‌گذاري کنيد. فکر نکنيد يادتان ‌مي‌ماند جعبه‌ي بزرگ تلويزيون پر از ظروف و ماهيتابه است!! وقتي جعبه‌ها را در خانه‌ي جديد باز مي‌کنيد فضاي خود را مديريت کنيد، در اين صورت کمد و کابينت‌هاي شما وسايل بيشتري را مي‌توانند در خود جا بدهند. دوباره به عادت تنبلي خود برنگرديد وگرنه به مشکل کمبود جا بر‌مي‌خوريد!

 

استراحت کنيد و لذت ببريد! شما اکنون شيوه‌ي زندگي در محيط کوچک را ياد گرفته‌ايد وديگر لازم نيست نگران فشار مالي يا فعاليت‌هاي زمان‌بر ناشي از زندگي در خانه اي بزرگ باشيد. از اين‌که محيط اطراف خود را خلوت‌تر و ساده‌تر کرده‌ايد لذت ببريد.
اگر از لحاظ مالي در مضيقه هستيد ، بيشتر به فکر کوچک‌تر کردن خانه باشيد. هرچه بيشتر در وضعيتي به‌سرببريد که نمي‌توانيد از لحاظ مالي تامين کنيد، اوضاع بدتر خواهد شد. وقتي به خانه‌ي کوچک تري نقل مکان کرديد، قانوني براي خود وضع کنيد که جلوي تلنبار شدن دوباره‌ي وسايلتان را بگيرد. هر چيز جديدي که اضافه شد، وسيله‌ي ديگري بايد از منزل با همان اندازه حذف شود.
رايانه ي خود را جايگزين ساير دستگاه‌هاي الکترونيکي کنيد. با داشتن DVD Drive در رايانه ديگر نيازي به ساير پخش‌کننده‌هاي CD و DVD نيست.

انبار و گاراژ خود را توسعه ندهيد!
هر چه فضاي شما براي انبار کردن بيشتر بشود احتمال تلنبار شدن وسايل بيشتر مي‌شود. پس تلاش کنيد تا فضاي ذخيره‌ي خود را کاهش دهيد.

از فضاهاي خالي نهايت استفاده را بکنيد. مثلا گلدان قديمي مادربزرگتان را با صدف‌هايي که جمع کرده‌ايد پر کنيد. ظرف شير قديمي و عتيقه‌ي خود را با عکس‌هايي که نمي‌دانيد با آن‌ها چه کنيد پر کنيد.
مرتب کردن وسايل منزل مهم است ولي لازم است در مراقبت از لوازم ضروري خود نيز بيشتر دقت کنيد.