ایده های خلاقانه برای نظم بخشیدن به کمد و قفسه ها

اگر کمد لباس‌هاس شما پر شده و لباس‌هايتان روي هم تنلبار شده يا به دليل حجم زياد وسايل داخل کمد، اين فضا دچار شلوغي و بي‌نظمي شده است، لازم است براي سر و سامان بخشيدن به اين اوضاع نابسامان تدبيري بيانديشيد.
موضوع مورد چالش: نگهداري و قرار دادن کليه ملافه‌ها، پتوها، حوله‌ها، بالش‌هاي اضافي، رواندازها و روميزي‌ها در يک کمد کوچک مسئله‌اي است که در اينجا به آن پرداخته مي‌شود. فرار دادن و انباشتن اين وسايل روي هم يک توده‌اي کوه مانند متزلزل را ايجاد مي‌کند که به راحتي فرومي‌ريزد و فضاي دروني کمد را آشفته و شلوغ مي‌سازد. در هنگام جاسازي وسايل در کمد بايد به اين انديشيد که کدام وسيله را بيشتر نياز داريد و کدام را کمتر؛ بدين ترتيب وسايلي که بيشتر مورد استفاده هستند را کجا قرار دهيم که هم در دسترس باشند و هم موقع برداشتن و استفاده از آن‌ها نظم و ترتيب ساير وسايل به هم نخورد.
بهتر است بدانيد: در هنگام جاسازي وسايل در يک کمد و فضاي جديد بايد ابتدا تمام وسايل و فضاي موجود را مورد بررسي و ارزيابي قرار داد و سپس اقدام به گذاشتن و چيدن وسايل نمود. بايد تعداد حوله‌‌ها، ملافه‌ها و پتوها را شمرد تا مقدار فضاي مورد نياز براي جا دادن آن‌ها را محاسبه کرد و فهميد.
ايده طراحي و چيدمان: گنجه مخصوص دستمال و دستگيره‌هاي آشپزخانه
اهميت موضوع: گذاشتن و جاسازي مناسب وسايل و در دسترس بودن آن‌ها زندگي را آسان‌تر مي‌کند. مثلا روميزي‌ها را براي جلوگيري از چروک شدن مي‌توان به چوب رختي آويزان کرد و دستمال سفره و دستگيره‌ها را مي‌توان در کشو قرار داد.
چگونه: اگر شما قصد انجام تغييرات در فضاي آشپزخانه‌ خود را داريد، مي‌توانيد در مورد جزئياتي که در مورد فضاي آشپزخانه برايتان اهميت دارد با طراح مسئول اين کار صحبت کنيد و در مورد ايده‌‌ها و حتي حجم و نوع وسايلي که قرار است در آشپزخانه جاسازي نماييد بحث و تبادل نظر کنيد. شما مي‌توانيد کشو يا محل قرارگيري روميزي‌ها را خودتان به صورت آماده تهيه کنيد و در کابينت خود نصب نماييد يا اين که به کابينت‌ساز مراجعه کنيد و از او بخواهيد تا به شما براي تهيه و نصب آن کمک کند.
ايده طراحي و چيدمان: بهينه‌سازي و تجهيز کمد رخت و لباس با تجهيزات سازمان‌دهنده
اهميت موضوع: چيزي‌هايي که نيازشان نداريد را پر و حجيم نگه نداريد. براي مثال مي‌توانيد بالش‌هاي مسافرتي خود را خالي کنيد و در صورت نياز مجددا بادشان کنيد. بنابراين بي‌جهت فضاي داخل کمد را با تجهيزات جداسازنده شلوغ نکنيد و در صورت نياز از آن‌ها بهره ببريد.
چگونه: از فضاي داخل کمد براي آويزان کرد چوب رختي و آويز لباس استفاده کنيد تا برخي از حوله‌هايي که بيشتر به آن‌‌ها نياز داريد را آن‌جا آويزان کنيد. هم‌چنين استفاده از امکانات و وسايل جدا کننده مانند سبد و کارتن مي‌تواند به شما در استفاده هر چه بيش‌تر و منظم‌تر شدن فضاي داخل کمد کمک کند. براي اين منظور مي‌توانيد به فروشگاه‌هاي مخصوص فروش اين‌گونه تجهيزات برويد و آن‌ها را تهيه نماييد و يا از يک طراح و کابينت‌ساز کمک بگيريد.
نکات طراحي: درباره نوع و تعداد وسايل پارچه‌اي و لباس‌هايي که قرار است در کمد جاسازي کنيد خوب فکر کنيد و قبل از خريد وسايل اضافي را حذف کنيد. کمي دقت در مورد آنچه که بايد در کمد قرار داده شود و آنچه نيازي به قرار گرفتن در کمد ندارد موجب مي‌شود تا شما به خريد وسايل و تجهيزات اضافي مجبور نشويد.
صرفه‌جويي در فضا: از قفسه بندي قابل تنظيم استفاده کنيد. بلند و کوتاه کردن قفسه‌ها يا قابليت جابه‌جايي قفسه‌ها باعث مي‌شود که در صورت نياز از اين تجهيزات در جاي ديگري يا براي گذاشتن نوع ديگري از وسايل استفاده کنيد مثلا فرض کنيد پتوي بزرگي که در فصل زمستان از آن استفاده مي‌کنيد در ساير فصول سال بايد در جايي قرار گيرد؛ استفاده از قفسه‌هاي قابل تنظيم اين معضل را به راحتي مرتفع مي‌سازد؛ بدين نحو که در فصل زمستان مي‌توان قفسه بزرگ را به چند قفسه کوچک تقسيم کرد و از آن استفاده بيشتري نمود و بعد از اين که ديگر به آن نيازي نبود قفسه را براي جدا دادن يک پتوي بزرگ تنظيم و حجيم کرد.
ايده طراحي و چيدمان: مناسب‌سازي کابينت‌هاي حمام
اهميت موضوع: قرار دادن حوله‌ها در حمام و تهيه و تعيين مکاني براي قرار دادن لباس‌ها و حوله‌هاي کثيف داخل حمام نيز به نوعي استفاده بهينه از فضاي موجود در ساختمان است.
چگونه: تهيه و تعبيه يک سطل يا سبد براي قرار دادن لباس‌هاي کثيف، استفاده از قفسه‌هاي کوچکي که داخل کابينت‌‌ها جاي مي‌گيرند و بهره‌گيري از قفسه‌هاي قابل تنظيم همگي مي‌توانند راهکارهاي مناسبي براي سر و سامان و نظم بخشيدن به فضاي داخلي حمام و کمدها و کابينت‌هاي آن باشند. اگر قصد تغيير و تحول در فضاي داخلي حمام را داريد مي‌توانيد از يک طراح و دکوراتيو کمک بگيريد.   
نکات مهمي که بايد به آن توجه شود:
•    روي محفظه‌ها و سبدهاي داخل کابينت برچسب بچسبانيد و روي برچسب وسايلي که درون آن‌ها قرار مي‌دهيد يادداشت کنيد، اين کار خصوصا در مورد خرده‌ريزها ضرورت دارد و باعث مي‌شود در وقت صرفه‌جويي شود و در ضمن شما مجبور نيستيد براي پيدا کردن يک وسيله همه کمد را به هم بريزيد.
•    ست کامل وسايل مانند يک ست کامل ملافه، روبالشتي، روانداز و ... را داخل يک سبد يا داخل يک کيسه قرار دهيد تا در صورت لزوم به راحتي به کل مجموعه دسترسي پيدا کنيد.
•    يک چهارپايه يا نردبان تاشو در کمد قرار دهيد تا به راحتي بتوانيد به قفسه‌هاي بالايي دسترسي پيدا کنيد.
ايده طراحي و چيدمان: چيدمان کابينت يا کمدهاي شيشه‌اي در اتاق خواب
اهميت موضوع: در خانه‌هايي که کمد ديواري يا کابينت کافي براي قرارگيري اشياء و وسايل ندارند استفاده از يک کمد جدا مي‌تواند مثمر ثمر باشد، به خصوص در اتاق خواب. اين کمدها را مي‌توانيد در اتاق خواب يا هر جاي ديگري استفاده کنيد اما بهتر است در اتاق خواب و براي قرار دادن سرويس‌هاي خواب از آن‌‌ها بهره ببريد.
نکته: اگر مي‌خواهيد از اين کمدها به نحو شايسته‌اي استفاده کنيد و در ضمن نگران ظاهر آن نيز هستيد مي‌توانيد وسايل را به ويژه وسايل کوچک‌تر را داخل يک سبد يا محفظه قرار دهيد و روي آن را برچسب بچسبانيد و محتويات داخل آن را روي برچسب بنويسيد تا پيدا کردنشان آسان شود و در ضمن ظاهر منظم‌تري نيز داشته باشند.
ايده طراحي و چيدمان: قفسه‌هاي باز و بدون در
اهميت موضوع: داشتن قفسه‌هاي بدون در، در منزل به شما اين امکان را مي‌دهد که به راحتي آنچه را که نياز داريد پيدا کنيد، به همين دليل اين نوع قفسه‌ها براي خانه‌هاي شلوغ و پر اثاثيه مناسب هستند.
اين قفسه‌ها چه وقت به کار مي‌آيند: اين قفسه‌ها در خانه‌هايي که حمام‌ها و سرويس‌هاي بهداشتي و اتاق خواب‌ها که در طبقات بالا و دور از چشم ساير افراد هستند مناسب است. با توجه به اين که اين قفسه‌ها در و يا حفاظي ندارند تمام آنچه داخل آن‌ها است قابل رويت است و گاهي ممکن است در برداشتن يا گذاشتن وسايل دقت کافي صورت نگيرد و در نتيجه ظاهر نامرتب و ناخوشايندي داشته باشند. از اين رو اين نگراني براي صاحب‌خانه پيش مي‌آيد که ديدن ظاهر نامرتب قفسه‌ها توسط مهمانان و افرادي که به منزل‌ آن‌ها مراجعه مي‌کنند موجب شرمندگي صاحب‌خانه شود. اما اين مشکل در چنين منازلي که سرويس‌هاي بهداشتي در طبقات بالاتر قرار گرفته‌‌اند وجود ندارد.
نكته ايمني: اگر قفسه‌هاي شما سنگين و بزرگ هستند (به ويژه اگر در خانه عضو كوچكي زندگي مي‌كند) بهتر است آن را به ديوار وصل كنيد تا اين كمد به روي شما يا عضو كوچك خانه شما برنگردد و خطرآفرين نشود.

خدمات شیشه و آینه