اطلاعات کلی برای مهاجران

ورود به کانادا
در ابتداي ورود به کانادا شما احتمالا بصورت موقث براي چند هفته اول در جايي اقامت مي کنيدو بعد از استقرار به دنبال يافتن محل دائمي براي سکونت هستيد. انواع مختلف مسکن در کانادا براي شما مهياست که قيمتهاي آنها بسته به محلي که انتخاب مي کنيدو همچنين ويلايي يا آپارتماني بودن آن متفاوت است. پيدا کردن مکان مناسبي براي زندگي مدتي طول ميکشد و مراحل مختلفي دارد.

تصميم گيري در مورد اينکه چقدر ميخواهيد براي مسکن بپردازيد، چند اتاق خواب نياز داريد وکجا ميخواهيد زندگي کنيد.

يافتن آپارتمان و يا خانه اي که مورد نظر شماست.

کامل کردن قرارداد قانوني براي خريد يا اجاره .

 


مسکن مناسب خود را چگونه پيدا کنيد؟!!
انتخاب اينکه ميخواهيد خانه بخريد و يا اجاره کنيد تصميم گيري مهمي است و به مسائلي چون محلي که براي زندگي انتخاب ميکنيد ، مقدار بودجه اي که داريد و درآمد شما بستگي ذارد. بيشتر تازه واردان به کانادا خانه يا آپارتمان اجاره ميکنند.

انواع مسکن
در کانادا امکانات مختلف براي اسکان موجود است

اتاق براي اجاره: در اين مورد معمولا خانه توسط شخص ديگري خريداري و يا اجاره شده و اتاقي از آن را اجاره ميدهند ، آشپزخانه و سرويس هاي بهداشتي بصورت مشترک استفاده ميشود.

استوديو يا بچلر: آپارتمانهاي کوچکي هستند که براي يک نفر طراحي شده اند. معمولا يک اتاق بزرگ دارند با آشپزخانه و سرويس هاي بهداشتي مجزا

آپارتمانهاي ديگر: بيشتر آپارتمانهاي ديگراز يک تا سه اتاق خواب دارند با آشپزخانه مجزا ، اتاق نهارخوري و سرويس هاي بهداشتي.

دوبلکس: اين خانه ها به دو آپارتمان مجزا تقسيم شده اند که ميتوان آنها را خريد يا اجاره کرد

تاون هاوس: خانه هاي کوچکي هستند براي خريد و يا اجاره. اين نوع خانه ها به خانه هاي مشابه ديگر متصل هستند

کاندومينيوم: اينها آپارتمانها و يا تاون هاوس هايي هستند که توسط افراد مختلف خريداري شده اند، مالکيت فضاهاي مشترک با همه صاحب خانه هاست. مالکين بايستي ماهانه مبلغ معيني را بعنوان هزينه نگهداري مثل چمن زدن، برف روبي و تعميرات بپردازند. بعلاوه ماليات نيز بايد پرداخت شود.

هزينه مسکن
هزينه مسکن در موقعيت هاي مختلف متفاوت است. قيمت ها بستگي به محل، سن ساختمان، بازار خريد و شرايط آپارتمان يا خانه دارد. طيف هزينه مسکن مي تواند از 350 دلار تا 2000 دلار متفاوت باشد. اگر در نظر داريد در حومه شهر زندگي کنيد نسبتاً هزينه مسکن ارزانتر است. قيمت خريد مسکن بستگي مستقيم به شهر و موقعيت جغرافيايي خانه دارد. هزينه مسکن شايد حدود 35 تا 55 درصد درآمد شما را به خود اختصاص دهد. اين مبلغ هزينه هايي مثل سوخت و برق را نيز شامل ميشود.

چگونه آپارتمان و يا خانه براي اجاره بيابيم
مراجعه به نيازمنديهاي روزنامه بهترين راه براي کسب اطلاعات در باره اسکان است. سازمانهايي که به مهاجرين کمک ميکنند و همچنين دوستان و خويشاوندان نيز ميتوانند منابع خوبي براي اطلاعات باشند. همچنين ميتوانيد به تابلوها و اعلاناتي مثل " براي اجاره" در محدوده مورد نظر خود توجه و پيگيري کنيد. بسياري از مالکين براي اجاره خانه هايشان روي تابلوي اعلانات در فروشگاه هاي مواد غذايي، لباسشويي ها و مراکز گردهمايي و اجتماعات، اطلاعيه خود را نصب ميکنند.

بهتر است از محدوده اي که ميخواهيد اسکان داشته باشيد بازديد دقيق بعمل آوريد و تسهيلاتي مثل پارکينگها، خطوط اتوبوس راني، فروشگاهها ، مدارس وغيره را مد نظر داشته باشيد. هنگاميکه تصميم خود را در باره هزينه اي که ميخواهيد براي مسکن بپردازيد، سايز آن و محل مورد نظر گرفتيد ميتوانيد خانه مناسب را بيابيد و معمولا قدم اول اين است که براي بازديد از آپارتمان و يا خانه تلفني قرار ميگذاريد.

آپارتمانهاي اجارهاي
هر آپارتمان بايستي داراي:

درب ورودي با قفل باشد ودرب بايستي به خيابان يا راهروي مشترک باز شود

آشپزخانه با ظرفشويي، آب گرم و سرد، کابينت، قفسه و تجهيزاتي مانند اجاق گاز و يخچال باشد

کمد و انباري

سرويس بهداشتي باشد.

مجهز به سيستم حرارتي، روشنايي و برق باشند

ضروري است جويا شويد که مبلغ کرايه خانه شامل هزينه هاي برق، گاز، آب و سوخت ميباشد يا بايستي جداگانه براي آنها بپردازيد. توجه داشته باشيد که ماليات خانه هميشه توسط مالک پرداخت ميشود. هزينه هايي مثل تلفن، اينترنت، اشتراک تلويزيون يا ماهواره توسط مستاجر پرداخت ميشود.

خانه هاي مبله داراي تختخواب، ميز، صندلي، چراغ روميزي، پرده و وسايل اصلي آشپزخانه، اجاق گاز / برقي و يخچال هستند.

اجاره کردن خانه ويلايي نيز مانند اجاره آپارتمان است ، تنها هزينه بيشتري در بر دارد و معمولا خانه ها مبله نيستند اگر خانه اجاره ميکنيد مطمئن شويد که داراي تجهيزات اوليه هستند بعضي از خانهها اجاق گاز و يخجال ندارند و بعضي مجهزتر هستند بطور مثال ماشين لباسشويي و خشک کن و ماشين ظرفشويي هم دارند.

براي اطلاعات بيشتر ميتوانيد به سايت هاي زير مراجعه کنيد.

www.places4rent.com

www.rentersnews.ca

www.remax.ca

اجاره نامه
بعد از توافق براي اجاره خانه و يا آپارتمان، لازم است که توافق را قانوني کنيد و اجاره نامه را امضاء کنيد. اجاره نامه ، توافقنامه اي است در يک يا دو صفحه که در آن مشخصات ملک، مبلغ اجاره و تجهيزات در آن ذکر شده، همچنين در مورد پارکينگ، انباري و ساير شرايط مانند حق نگهداري حيوانات در آن ذکر شده.

بيشتر اجاره نامه يکساله هستند مطمئن شويد که چه مبالغي را براي چه امکاناتي بايستي بپردازيد و چه امکاناتي شامل کرايه خانه هستند و اينکه آيا اگر زودتر از موعد توافق شده از محل اجاره نقل مکان کنيد، جريمه اي به شما تعلق ميگيرد يا نه.

احتمالا بايستي اجاره ماه اول و آخر را در ابتدا بپردازيد و ممکن است از شما خواسته شود مبلغي را بعنوان براي خرابي احتمالي نزد مالک به امانت بگذاريد که هنگام نقل مکان کردن از خانه در صورت استفاده معمول از خانه به شما برگردانده ميشود.

اجاره نامه را قبل از امضاء به دقت بخوانيد ، اگر بعضي از اصطلاحات قانوني را نميدانيد يکي از سازمانهايي که به مهاجرين کمک مي کنند تماس بگيريد و يا از کسي که مورد اعتماد شماست کمک بخواهيد. وقتي اجاره نامه را امضاء کرديد يک سند قانوني بشمار مي آيد.

خريد خانه و يا کاندومينيوم
خريد خانه و يا کاندو يک اقدام بزرگ به حساب مي آيد. شايد ترجيح دهيد بعد از اينکه چند سالي در کانادا مستقر شديد اين کار را انجام دهيد و صاحبخانه شويد.

بيشتر خانه ها در کانادا از طريق آزانس هاي معاملات ملکي به فروش ميرسد ولي بعضي ها نيزبطور خصوصي معامله ميشوند. موقع خريد خانه بايستي با يکي از آزانس ها ي معاملات ملکي تماس بگيريد آنها به شما کمک ميکنند که خانه مورد نظرتان را بيابيد.

خريد خانه هزينه هاي پنهان زيادي دارد از جمله هزينه وکيل، دفتر اسناد رسمي و ماليات . هزينه نگهداري خانه، بيمه و غيره قبل از خريد حتماً دقت کنيد که از تمام هزينه ها مطلع باشيد.

براي خريد خانه مي توانيد وام بانکي و يا وام از موسسات مالي تهيه کنيد مگر اينکه پول خريد خانه را بطور کامل داشته باشيد.

آشنايي با حق خود بعنوان مستاجر
اگر خانه اي را اجاره ميکنيد، شما و صاحبخانه هر دو داراي حقوقي هستيد. قوانيني هست که از شما در مقابل ازدياد ناگهاني اجاره و يا اجبار به ترک خانه، محافظت ميکند. شما نيز موظف هستيد خانه اي را که اجاره کرده ايد با شرايط خوب نگهداري کنيد.

اين حق شماست که هر جايي که ميخواهيد زندگي کنيد همچنين اين قوانين از شما در مقابل مسائل تبعيض نزادي بر اساس رنگ، جنس ، عقيده، سن، و يا نقص عضو حمايت مي کنند قوانين استاني نيز از شما در مقابل تبعيض نزادي حمايت مي کنند.

اگر سوالي در اين زمينه داريد مي توانيد بخش دولتي که استاني و يا شهري که مسئول مسکن هستند تماس بگيريد. اطلاعات مورد نيازتان را ميتوانيد از طريق دفتر تلفن در قسمت مسکن پيدا کنيد. براي اطلاعات بيشتر آزانس هاي خدماتي مهاجران، در زمينه خريد و اجاره مسکن مي توانيد با انجمن هاي مهاجران ايراني نيز مشورت کنيد. مهاجرت به کانادا