آشنایی با رشته ها و انواع دوچرخه های کوهستان 4

کوهستان سواري مسير ( Trail rdding )
هدف: در اين نوع دوچرخه کوهستان هدف لذت بردن است و بس استفاده از مناظر وديگر زيبايي هاي طبيعت و نيز لذت از دوچرخه سواري در مسيرهاي سراشيبي طولاني در قلب طبيعت و تجربه هيجان آن.
سبک کوهستان سواري:
در Trail Riding کوهستان سوار بايد در مسير هاي خاکي مال رو ( Single Track ) رکاب بزند . در سربالايي ها مثل يک کراس کانتري سوار قدرت و استقامت خود را محک مي زند و به عضلاتش فشار مي آورد و در سراشيبي ها هم مثل يک دان هيل کار از دوچرخه سواري با سرعت زياد در مسير هاي باريک و پر پيچ و خم و همراه با انواع موانع و عوارض طبيعي لذت مي برد.
مسير ها:
مسير هايي که مناسب اين سبک کوهستان سواري هستند از نوع مال رو هستند تا کوهستان سوار بتواند علاوه بر قدرت بدني مهارت هاي خود را هم بکار گيرد.
اغلب اين مسير ها به نحوي انتخاب مي شوند که بعد از يک سربالايي طولاني و خسته کننده مسيري طولاني با شيب متنوع و بسيار پر پيچ و خم ومملو از عوارض طبيعي که تر کيبي از سرازيري هاي ملايم واندکي سربالايي هاي کم شيب است.
البته در اکثر موارد کوهستان سواران مسير را طوري طراحي مي کنند که بتوان با اتومبيل به ابتداي قسمت متنوع و مهيج مسير رسيد تا از رکاب زدن قسمت خسته کننده اوليه پرهيز شود.
لوازم و دوچرخه:
مهندسي ساخت اين گونه دوچرخه ها چيزي بين دوچرخه کراي کانتري و دان هيل است.
تنه همگي اين دوچرخه ها از نوع عقب کمک دار بوده ولي طراحي لولا بندي آنها به نحوي است که در هنگام رکاب زدن در سر بالايي ها نيروي وارده بر رکاب به کمک فنر عقب منتقل نشود و بدون هدر رفتن مستقيما به چرخ عقب منتقل شوند و از بازي کردن کمک عقب جلوگيري شود .کمک عقب اين دوچرخه ها هم از نوع بادي انتخاب مي گردد تا هم وزن دوچرخه کاهش پيدا کند و هم بتوان در سر بالايي ها آن را قفل نمود تا اتلاف انرژي به حداقل برسد.بازي چرخ عقب نيز حدود ??? الي ??? اينچ است دقيقا در محدوده بين کراس کانتري و دان هيل و فري رايد.
يعني دوچرخه هاي Trail در سربالايي ها مثل دوچرخه هاي عقب خشک کراس کانتري رفتار خواهند کرد.
دوشاخ اين دوچرخه ها هم اکثرا از انواع بادي است تا علاوه بر کاهش وزن واستفاده از مزيت هاي سيستم نيوماتيک در سر بالايي ها هم قابليت قفل شدن را داشته باشند.البته استفاده از دوشاخ هاي فاقد قابليت قفل شوندگي و حتي مکانيکي ( غير بادي ) هم در اين سبک بسيار مرسوم است. بازي اين نوع دوشاخ ها هم در محدوده بين فري رايد و کراس کانتري است يعني چيزي در حدود ? الي ? اينچ.
به علت داشتن روح سرازيري و سرازيري هاي فني استفاده از ترمز هاي وي برک و فرمان ها صاف در اين سبک بسيار نادر است و تقريبا همه از ديسک و فرمان هاي قوس دار استفاده مي کنند.
از نظز لوازم دنده بين دوچرخه هاي Trail و کراس کانتري نيست.
Trial)(تريال):
اين رشته هم جرو رشته هاي فري رايد محصوب مي گردد.در تريال اصل بر تعادل است در اين رشته دوچرخه سوار نيازي به سرعت ندارد و فقط با انجام حرکات تعادلي و جفت کشيدن ها دو چرخه را از روي يک مانع به روي مانعي ديگر مي پراند. اين موانع هم مي توانند مصنوعي باشند مثل محيط هاي شهري و پارکها و هم طبيعي مثل صخره ها
دوچرخه و لوازم:
در Trial چون اصل بر تعادل و قدرت مانور است تنه بايد حد الامکان کوتاه باشد و گاها هم زين و لوله زين از اين دوچرخه ها حذف مي شوند چون دوچرخه سوار کمتر روي زين مي نشيند و در اين حالت زين فقط يک عامل مزاخم است. دوشاخ هاي تريال هم براي حفظ تعادل از نوع خشک(بدون فنر) هستند و چون احتياجي به سرعت نيست از طبق مخصوص تريال استفاده مي شود که فقط يک سيني ?? دندانه اي دارد به همراي محافظ طبق. کرپي و فرمان هم براي تسلط هر چه بيشتر در شرايط تعدلي بلند هستند و فرمان هم صاف است.
مسابقات :
مسابقات Trial يا تک نفره است يا دو نفره
در مسابقه تک نفري مسيري با موانعي در نظر گرفته مي شود که تريال کار بايد بدون گذاشتن پا روي زمين از آن عبور کند هر کس که در زمان کمتري و با خطاي کمتري اين مسير را طي کند برنده است.
در مسابقات دونفره هم روال عينا همين است فقط به جاي يک مسير دو مسير مشابه در کنار هم قرار دارند و در آن واحد دو شرکت کننده هر کدام در يک مسير به مسابقه مي پردازند.
دوچرخه جاده (road):
 همون دوچرخه هاي کورسي خودمون که بدنه و لاستيکي نازک دارند همراه با فرماني خميده به داخل . براي شهر و مسابفات سرعت ازشون استفاده ميشه هرچند واسه کشور عزيزمون به دليل کيفيت خيابانها به هيچ وجه توصيه نمي کنم واسه استفاده شهري بخريد.اين دوچرخه انواع مختلفي داره که کاري به اون نداريم.